Bugün - 29 Eylül 2020 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 27°°C
Haber Detayları

III. Kuzey Kıbrıs Korolar Festivali’nde görkemli açılış…

3. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Korolar Festivali Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) organizasyonu ile 9 Temmuz 2018 Pazartesi günü saat 17:00’de Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gerçekleştirilen görkemli bir açılış töreni ile başladı.

FESTİVAL Haberi - 11 Temmuz 2018 Çarşamba - 23:56
3. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Korolar Festivali Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) organizasyonu ile 9 Temmuz 2018 Pazartesi günü saat 17:00’de Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gerçekleştirilen görkemli bir açılış töreni ile başladı.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Festivale katılan korolarda görev alan 650 koristin çoksesli olarak hep beraber KKTC’li Besteci Oskay Hoca’nın korolar için düzenlediği “Bahçada Guzu” isimli Kıbrıs türküsünü seslendirmeleri salonda görkemli ve duygulu  bir havanın oluşmasına neden oldu.

Koro müziğinin toplum gelişiminde ne kadar önemli olduğu bir kez daha Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) 3. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Korolar Festivali’nde de görüldü. Çocuk, gençlik ve yetişkin korolar festivalde elele toplumsal birliktelikten sanatsal yükseltiye değin önemli mesajlar verdiler.

Katılımın oldukça yoğun olduğu açılışa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Gazimağusa Kaymakamı Dürdane Acı, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, DAÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halit Tanju Besler, Prof. Dr. Naciye Doratlı ve Prof. Dr. Sonuç Zorlu ile çok sayıda dekan ve bölüm başkanı katıldı.

Festival, DAÜ Tanıtım Filmi gösteriminin ardından Cyprus Dance Education Center’in dans gösterisi ve katılımcı koroların tanıtım videolarının gösterimi sonrasında başladı.

DAÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi, Festival Direktörü Koro Şefi Erkan Dağlı:

“Katılımlarından dolayı tüm konuklarımıza  teşekkürlerimi sunuyorum. Hoşgeldiniz. Festivalimizin ana temasında insan, sevgi ve sanatın içsel duygularını korolar, koro müziği  aracılığında her duygu ve her can ile Türkiye ve Uluslararası milletlerle nice kuşaklarda paylaşmayı amaçlıyoruz ve bunu da şu anda salonda gördüğüm kadarıyla başarıyoruz. Burada 5 gün boyunca çok güzel müzik ve insan dostlukları kurulacak. Müzikler paylaşılacak. Koro müziğinde koristlerimiz çocuğundan gencine, yetişkinine birlikte aynı sahneyi paylaşma imkanı bulacak. Sayın DAÜ Rektörüme ve tüm emeği geçenlere tekrar sonsuz teşekkürler ediyorum.”

DAÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Memduh Özdemir:

“Burada paylaşılacak olan sanatsal güzelliklerin dostlukları pekiştireceğine inanıyorum. Festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürlerimi iletiyor, bu coşkuyla daha birçok festivalde buluşmayı temenni ediyorum.”

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter:

“Öncelikle bu sanatsal güzelliğin şehrimizde yaşanmasından son derece memnunum. Gazimağusa kültür sanat başkentidir. DAÜ ile geçmiş aylarda imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde bundan sonraki gelişmelerle şehrimiz için bir eğitim başkenti diyebileceğimize inanıyorum”

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)  Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam:

“DAÜ bilim üretmenin yanında topluma olan sorumluluklarını en üst seviyede yerine getirmeyi büyük bir anlayış içinde uzun yıllardır yapmaktadır. Sanatın DAÜ aracılığıyla toplumla buluşturulması bizim için  kaçınılmaz bir vizyon meselesidir. DAÜ olarak sanata Ulu Önder Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda önem vermeye devam edeceğiz. Festival 3. Kez düzenleniyor ve artık görüyoruz ki ülkemizde ve üniversitemizde giderek büyük anlamı olmaya başlıyor. İyi bir koro festivali geçmesini temenni ediyorum.”

KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali:

“Görüyorum ki festival her yıl gelişerek devasa bir organizasyona dönüşüyor. Festivalin yeni hedefinin ikiden çok ulusun katılımı ile yapılacak uluslararası bir organizasyona dönüşmesi olması yönünde çalışmalar yapılabilir. Biz  bu hedefin gerçeğe dönüşmesi için payımıza düşeni yapmaya hazırız.”

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu:

“Biz önümüzdeki dönemlerde de yapılacak etkinliklere artarak katkı koymaya devam edeceğiz. Siz değerli koro katılımcı misafirlerimizin Gazimağusa dışında görülmesi gereken doğal güzellikleri görmelisiniz. İlerleyen yıllarda da yeni organizasyonlar ile birlikte olacağımıza inanıyorum. Festivalin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini iletiyorum.”

KKTC Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay:

“Festivalin güzel gececeğineolan  inancım tamdır. Festival sayesinde Gazimağusa kenti koro müziğinin güzelliğine doyacak. Ülkenin gelişmesi ve turizm açısından tanıtılmasının son derece önemli. Kültür ve sanat aktiviteleri ile festivallerin hem kültürel açıdan tanıtımda hem de ekonomik gelişimde önemli unsurlardan biridir.Korolar festivalinin ülkemizin sanat ve kültür alanında gelişmesine büyük katkı koyacağına inanıyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Osam DAÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı ve besteci Prof. Memduh Özdemir ile Türkiye’den besteci Yrd. Doç. Dr. Nedim Yıldız ve Yrd. Doç. Dr. Aykut Önder Sarıçiftçi’ye “Doğu Akdeniz Üniversitesi Koro Müziği Hizmet Ödülü’’ takdim edildi.

Festival açılışında görülmesi gereken diğer görkemli bir sahne ise  KKTC’li Besteci Oskay Hoca’nın korolar için düzenlediği “Bahçada Guzu” isimli Kıbrıs türküsünü katılımcı korolarda görev alan 650 koristin çoksesli olarak hep beraber seslendirmesiydi ki salonda çok güzel bir atmosfer oluştu.

Açılış töreninden sonra saat 20:00’de KPKD Otello Çoksesli Korosu, Sonare Çoksesli Korosu, ASÜ Oda Korosu, Ankara Gelişim Korosu ve Kıbrıs Havaları Derneği Korosu çeşitli parçalar seslendirdi.

Festival, 14 Temmuz 2018 tarihinde sona erecek.

Festival kataloğu için BKZ:

https://choirsfestival.emu.edu.tr/Documents/pdf/korolar-festivali-tanitim-katalogu-2018.pdf 

 

Haberin Diğer Fotoğrafları
Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:3, Kuzey, Kıbrıs, Türk, Cumhuriyeti, Korolar, Festivali, Doğu, Akdeniz, Üniversi,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer FESTİVAL Haberleri
Frankfurt Musikmesse corona virüsü riski nedeniyle ertelendi.
4. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Korolar Festivali'ne başvurular başladı…
Frankfurt Musikmesse Grup Show direktörü Michael Biwer ile söyleştik… Ayhan Sarı

Frankfurt Musikmesse Grup Show direktörü Michael Biwer ile söyleştik… Ayhan Sarı
Gülsin Onay Piyano Festivali Gazimağusa’da…
İTÜ TMDK BAĞLAMA GÜNLERİ 2019 ...
26. İstanbul Türk Müziği Festivali...
Belçika III. Uluslararası “Bağlama Festivali” başladı...
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

Toplumun "Korkuluk Argümanı" ve “Halil Sezai olayı”… Gökmen Özmenteş
Akademik yağmacılıkta ibret tablosu…
Fırat Kutluk ile “Beethoven“ kitabı üzerine...
Deneysel covit19 bulaştırma konseri…
Rusya’da Bale Topluluğu’nda 50 sanatçıda covit 19 tesbit edildi…
“İstanbul Devlet Opera ve Balesi, aşıyı mı buldu? Ali Eyüboğlu
Feyzan Göher Vural - “Orta Asya ve Sibirya Türk Müziğinde Hayvan Üslubu” yayınlandı…
Bir emeklilik hikayesi… Tanburi Hakan Talu
“Kûçeksünbüle” makamını kim buldu?.. Recep Uslu
Cahit Öney’in ardından… Mehmet Nuri Yardım
Günün Sözü
"Yaptıklarını çok iyi anlatan kimselerin elinden iyi iş çıktığı pek görülmez."
(Montaigne (16.yy))

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,20ms