Bugün - 12 Temmuz 2020 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 27°°C
Haber Detayları

İlhami Gökçen “Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Çalgılar“ kitabı yayınlandı...

Dr. İlhami Gökçen'in yıllardır üzerinde çalıştığı EVLİYA ÇELEBİ SEYAHATNAMESİ'NDE ÇALGILAR kitabı, bugüne değin Seyahatname'deki çalgılarla ilgili yapılmış tüm çalışmaları içeren 800 sayfalık bir hacimde Ürün Yayınları'ndan yayınlandı. İlhami Gökçen'in, Ürün yayınlarından, daha önce çıkmış "Türk Müzik Kültürüne Katkılar" ve "Rauf Yekta'nın Fransızca Müzik Yazıları" başlıklı kitapları bulunuyor.

YAYIN Haberi - 3 Mart 2018 Cumartesi - 11:38
Dr. İlhami Gökçen'in yıllardır üzerinde çalıştığı EVLİYA ÇELEBİ SEYAHATNAMESİ'NDE ÇALGILAR kitabı, bugüne değin Seyahatname'deki çalgılarla ilgili yapılmış tüm çalışmaları içeren 800 sayfalık bir hacimde Ürün Yayınları'ndan yayınlandı. İlhami Gökçen'in,  Ürün yayınlarından, daha önce çıkmış
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

İlhami Gökçen'in EVLİYA ÇELEBİ SEYAHATNAMESİ'NDE ÇALGILAR kitabı için yazdığı tanıtım yazısı:

"Sultan 4.Murad'ın Bağdat seferine gitmeden önce 1638'de yapılmasını emrettiği esnaf geçit töreninde musikiciler esnafı da bulunur. Kendisi de bir musikici olan Evliya Çelebi, Seyahatnamesi'nin 1. cildinde çalgı yapımcılar (Esnaf-ı kâr-ı … Hünerkâr-ı … Kâr-ı … ) çalgıcılar (Esnaf-ı sâzendegân, sâzende-i … Sâzendegân-ı …) ve çalgılarını az veya çok ayrıntıları ile betimler. Bu çalgılar üzerine ilk çalışmayı yapan H.G.Farmer bunu Seyahatname'nin von Hammer tarafından yapılan İngilizce çevirisine dayanarak gerçekleştirir. Bu eser daha önce tarafımızdan Türkçe'ye çevrilmişti.

Seyahatname'nin yeni çeviri yazımlarının ortaya çıkması üzerine yaptığımız metin karşılaştırmalı bir çalışma neticesi olarak bu kitap oluştu.

Bu kitap şunları içerir: von Hammer ve Farmer'in orijinal metinleri ve çevirileri, Seyahatname'nin değişik metinleri ve çeviriler; Seyahatname'nin değişik metinleri (Ahmed Cevdet yayını, Özergin çalışması, Gökyay, Dankof ve diğerleri yayını). Bu çalışmada bunlara ek olarak birçok açıklamalar ve düzeltiler yapılmaktadır."

Dr. İlhami Gökçen'in Musiki Odaklı Özgeçmişi 

Kilis’te doğdu (13 Eylül 1928). İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi (1954). 1957’den beri bulunduğu Kuzey Amerika’da (ABD, Kanada), Çocuk Psikiyatrisi uzmanlığını kazandı. Montreal ve Toronto’da mesleği ile ilgili çeşitli yerlerde (hastane, klinik, enstitü, vb.) çalıştıktan sonra emekliye ayrıldı. 1968’den beri Toronto’da (Kanada) yaşamaktadır. İki çocuk babasıdır: Timur (d. 1981), Dafne (d. 1986). Fransızca ve İngilizce dillerini bilmektedir ve Arap alfabesi harfleri ile tanışıklığı vardır.

Çocukluğunda kamış kaval ve daha sonra ney üfledi. İstanbul’da amatör korolara katıldı: Cavid Ongan, Dr. Nevzat Atlığ (Türk musikisi) ; Hulusi Öktem (Batı müziği). Özellikle, Türk musikisini kendisine yakışan yorumları ve notaları ile tattıran Dr. Atlığ’ı ‘hocam’ addederim. Zaten kendisinden feyz almam daha sonraki yıllarda da devam etti.

ABD ve Kanada’da çeşitli Batı müziği korolarına katıldı. Toronto’da, Les voix du coeur adlı dört sesli Kanada-Fransız korosu topluluğunda söylemektedir.

Toronto’da 1987’den beri etkinlik gösteren ve arada bir konserler veren “Toronto Klâsik Türk Musikisi Koro”sunun kurucusudur.

Hüseyin Sadettin Arel’in kurduğu Musiki Mecmuası ciltlerini okuyarak müzikolojiye merak sardı. Etem Ruhi Üngör Musiki Mecmuası’nda yazılarını yayımlayarak kendisini musiki yazarlığına teşvik etti.

Üngör’ün teklifi üzerine Henry George Farmer’ın, Turkish Instruments of Music in the Seventeenth Century adlı kitabın çevirisi, Musiki Mecmua’sında yayımlandı (1985-1997). Daha sonra bu çeviri, Onyedinci Yüzyılda Türk Çalgıları adı altında birçok baskı hataları ile bir kitap olarak 1999’da, Kültür Bakanlığı Yayınları’nda yayımlandı.

Yabancı kaynakları Türkçeye kazandırmak için, Fransızca’dan (Jean Baptiste Thibault, Eugène Borrel, Ahmet Adnan Saygun, Antoine Galland, Bertrandon de la Broquière, Jean Baptiste Tavernier, Jean Thévenot) ve İngilizce’den (Laurence Picken, Karl Signell, Henry George Farmer) çeviriler yaptı.

Ayrıca, inceleme ve bibliyografya (Jean Baptiste Thibault, Eugène Borrel, Ahmet Adnan Saygun, Laurence Picken, Karl Signell) yazıları hazırladı. Bunların büyük çoğunluğu Musiki Mecmuası’nda yayımlandı. Yazıları daha sonra Metin Turan yönetmenliğindeki folklor/edebiyat dergisinde yayımlandı (bkz. Gökçen bibliyografyası).  

Yukarda sözü geçen yazılarına diğer başkalarını ve kardeşi Dr. Mahmut Adnan Gökçen’in Giambatista Toderini, Luigi Ferdinando Marsigli üzerine olan makalelerini de ekleyerek Türk Musikisine Katkılar adlı bir kitapta yayımladı, bkz. Ürün Yayınları 2008.

Karl Signell’in, MAKAM, Modal Practice in Turkish Art Music kitabına yaptığı çeviri, MAKAM, Türk Sanat Musikisinde Makam Uygulaması adı altında yayımlandı, bkz. Yapı Kredi Yayınları, 2006. Bu kitabın V. ve VI. bölümlerinin çevirileri daha önce Musiki Mecmuası’nda (Yıl: 52, Sayı: 464, 1999- Bölüm V; Yıl: 53, Sayı: 470, 2000; Sayı: 471, 2001; Yıl: 54, Sayı: 472, 2001-Bölüm VI) tefrika edildi.

Albert Bobowski’nin, Mémoires sur les Turcs [Türkler hakkında Bildiriler/Muhtıra] elyazmasının “Meşkhane” bölümü çevirisi de, Musiki Mecmuası’nda yayımlandı: (1) Yıl: 50, No. 458, Eylül 1997, s. 19-23; (2) Yıl: 50, No. 459, Aralık 1997, s. 24-27; (3) Yıl: 51, No. 460, Mart 1998, s. 31.

Dr. Mahmut Adnan Gökçen ile Bobowski’nin yukarda sözü geçen ‘Meşkhane’ bölümünün beş İtalyanca versiyonu ve Almanca ve Fransızca çevirilerinin metin karşılaştırmalı bir çalışması da yapılmış bulunmaktadır. Yakın bir tarihte yayımlanması düşünülmektedir.

Rauf Yekta’nın Fransızca musiki yazıları üzerine yaptığı çalışma ve çeviriler Rauf Yekta - Fransızca musiki yazıları adlı kitapta (Prof. Dr. Nevzat Atlığ’ın Sunuş yazısı ile) yayımlandı, bkz. Ürün Yayınları, 2007.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nin 1. cildinde sözü geçen çalgılar ve çalgıcılarla ilgili yerli ve yabancı dillerdeki metinlerinin karşılaştırmalı bir çalışması açıklamalarla birlikte Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Çalgılar adı kitapta yayımlandı, bkz. Ürün yayınları, 2018.

Çevrimiçi ‘Musiki Dergisi’nde, çeşitli konularda (Türk musikisi konseri, CD ve kitap eleştirileri; musiki, edebiyat, vb.) deneme yazıları çıkmaktadır.

Birçok yazıları, ‘Academia.edu’ sitesinde bulunmaktadır.

Dr. Göktan Ay’ın düzenlediği, ‘Uluslararası Sempozyum’a bildiri vererek katılmaktadır (2017 ; 2018).   


Mehmet İlhami Gökçen 

16 Brendan Road

Toronto, ON, M4G 2X1, Kanada

 Telefon: (416) 425-153

ilhami.gokcen@gmail.com

 

 


Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Dr, İlhami, Gökçenin, yıllardır, üzerinde, çalıştığı, EVLİYA, ÇELEBİ, SEYAHATNAM,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer YAYIN Haberleri
Aşık Veysel'in bilinmeyen ses ve saz icraları gün ışığında…
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Fırat Kutluk “Müzik ve Politika” 20 yıl sonra yeniden…

Fırat Kutluk “Müzik ve Politika” 20 yıl sonra yeniden…
Dinar Bandosu'nun kitabı yayınlandı…
İlhami Gökçen “Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Çalgılar“ kitabı yayınlandı...
Emirhan Tuğa'dan “Turkish Recital“ CD'si...
Karanlıktan gün ışığına 18.yy Osmanlı musikisi: Bezmâr⠓Tarab-ı Kevser“
Diğer Başlıklar

Harvard Üniversitesi dersleri 2020-21 öğretim yılında internet üzerinden...
Fatih Sultan Mehmet’in resmedildiği 500 yıllık tablo hakkında…
Türkiye’de covit-19 sürecinde müzisyenler ve müzik performansına etkileri… Orkun Zafer Özgelen
Kemençe Kuartet …
Murat Karahan konseri ve apolitik bir beğeninin olanağı… Prof.Dr. Gökmen Özmenteş
Coronavirüs'e karşı yeni konser salonu (2020)...
Telli Çalgılar Yarışması...
Aşık Mahzuni Şerif: : "İşte gidiyorum çeşm-i siyahım" ... Halil Atılgan
Mesut Mertcan ve Adana Huzurevi… Recep Ergül
Amsterdam Concertgebouw konser salonunda coronavirüs trajedisi: 4 ölü...
Günün Sözü
Yakını görmediğini göremiyecek kadar kör olanları tesbit etme yetisi önemlidir..
(Ayhan Sarı)

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,22ms