Bugün - 30 Eylül 2020 Çarşamba
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 27°°C
Haber Detayları

KKTC 2. Uluslararası Korolar Festivali müracaatları başladı…

Dünyadaki müziğin geleceği koro söyleme faaliyeti ülkemizde ve KKTC'de günden güne yayılıyor, yeni korolar kuruluyor. İlki geçen yıl düzenlenen KKTC Uluslararası Korolar Festivali'nin ikincisi bu yıl 10-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Magosa'da gerçekleştirilecek. Festival katılımı 1000 kişi ile sınırlanmış. Son başvuru tarihi 20 Mart 2016…

FESTİVAL Haberi - 8 Ocak 2016 Cuma - 01:24
Dünyadaki müziğin geleceği koro söyleme faaliyeti ülkemizde ve KKTC'de günden güne yayılıyor, yeni korolar kuruluyor. İlki geçen yıl düzenlenen KKTC Uluslararası Korolar Festivali'nin ikincisi bu yıl 10-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Magosa'da gerçekleştirilecek. Festival katılımı 1000 kişi ile sınırlanmış. Son başvuru tarihi 20 Mart 2016…
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Festival Komitesinin duyurusu:

"Festival olgumuzda sizlerle buluşma heyecanımızla 10-16 Temmuz 2016 tarihlerinde yeniden biraraya geleceğiz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Uluslararası Korolar Festivali bünyesinde, KKTC’nden,Türkiye’den, Avrupa’dan katılacak korolarımız ve festival boyunca bizleri yalnız bırakmayacak sanatseverlerin büyük bir paylaşım ortaklığına yeniden şahit olacağız.

Katılımcı korolarımızın paylaşımcı, müzikal ve yaratımcı performanslarını Kıbrıs kültüründe ağırlamak, koro müziğinin ve sanatsal gelişmişliklerine yeni heyecanlar katmak ve herşeyden önemlisi uluslararası olguda büyük bir paylaşımı Ada kültürümüzden seslendirmek oldukça heyecan verici olacaktır.

Festivalimizin ana teması insan, sevgi ve sanatın içsel duygularını korolar aracığı ile, her duygu ve her can ile Türkiye ve Uluslararası milletlerle nice kuşaklarda paylaşmak olacaktır.

Doğu Akdeniz Üniversitesi ana organizasyonu ile gerçekleştirilecek olan festivalimizde görüşebilmek ümidi ile hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyoruz."

FESTİVAL ŞARTNAMESİ

FESTİVAL’İN MİSYONU

 KKTC Korolar Festivali’nin ana amacı; festival kültürü ile Türkiye, Avrupa ve Dünya Koro Kültürlerini KKTC'de buluşturmayı hedeflemektir. Bunun yanında KKTC'nin bir dünya ülkesi olma yolunda ülkeye büyük katkılar getireceği düşünülmektedir.

FESTİVAL’İN ÜLKEMİZE GETİRECEĞİ KAZANIMLAR

• Toplumsal Sanat Kültürü Eğitimi

• Bir Dünya Ülkesi olma yolundaki kültürümüzü evrensel boyutlara taşımada önemli bir enerji sağlama ve adım atma

• Türk ve KKTC sanat paylaşımlarının eğitsel ve toplumsal yapıda daha büyük bir çerçevede paylaşımı • Polifonik Koro Müziği'nin KKTC'de yaygınlaşmasını ve gelenekselleşmesini sağlama

• KKTC'nin uluslararası alanda turizm tanıtımının gerçekleştirilmesi ve buna yatırımın yapılması

• Ülkemizin üniversitelerinde gerçekleştirilen kaliteli eğitimin tanıtılması

• Ada kültürümüzü yakından tanıtma • Müzik eğitimi kültürlerinin gelişmesine katkı sağlama

• Senfoni, opera ve çeşitli koro eğitimlerinin milli yapıda geliştirilmesi ve icra edilmesindeki kültürleşmenin sağlanması

• Ülkemizin ve şehirlerimizin değerleri ile örtüşen, tarihi ve doğal zenginliklerimiz ile uyumlu ve sanatın paylaşımcılığına yakışan bir ortamda festival katılımcılarına, halkımıza ve bu atmosferi yaşayan herkese sanatsal ve kültürel kazanımlar sağlama

• Farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen korolara tarihi zenginliklerimizi bire bir yaşayabilecekleri, ülkemizi çok daha derin bir şekilde koklayabilecekleri, gözleri ve gönüllerini bu zenginliklerle doldurabilecekleri ortamlar oluşturarak adamıza yönelik bir sevda yaratmak.

• Festival, örgün egitimde çocuktan- genç yaşa kadar şarkı söyleme kültürü ve müzik eğitiminin eğitsel ve toplumsal alana yayılmasında etkin ve özendirici olacaktır.

• KKTC üniversitelerinde müzik eğitimi programlarının gelişmesi ve yaygınlaşması.

• KKTC'nin turizm potansiyeline nitelikli bir katkı ve turist kazanımı sağlamada da etkili olacaktır.

• Festival, turizm ve kültür anlamında KKTC'ne ekonomik bir katkı sağlayacaktır.

FESTİVAL TARİHİ VE YERİ KKTC

Uluslararası Korolar Festivali 10-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Doğu Akdeniz Üniversitesi kampüs ve tesislerinde,konserler ise Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gerçekleşecektir. http://ww1.emu.edu.tr/kongresarayi

FESTİVALİN KURALLARI

Katılımcı korolar festivalin genel olgularını kabul etmiş sayılırlar.

1. Yetkilisi ve sorumlusu olan her türlü çoksesli korolar (Minik,Çocuk,Genç,Kadın,Erkek,Karma Korolar ile Vokal Gruplar) festivale katılabilirler.

2. Festivale katılan korolar yalnızca eşlikli/eşliksiz çoksesli eserler seslendirebileceklerdir.

3. Koroların sahnede kalma süreleri en az 10 en fazla 15 dakikadır. Bu süre içerisinde seslendirilecek eser sayısı koroların kapasite ve isteğine bağlıdır.Koroların süreye titizlikle uymaları ve süre aşımı yapmamaları katılımın önemli koşullarındandır.

4. Koroların repertuvarları,evrensel ve ulusal çoksesli eserlerden oluşmalıdır.Ek olarak festivalimizde bir tane Çoksesli Kıbrıs Halk Türküsü seslendirilmesi zorunludur.Festival korolarına mail yolu ile seslendirecekleri eser iletilecektir.

5. Korolar, piyano dışında kullanacakları enstrumanları kendileri temin edeceklerdir.

6. Korolar,prova, sahne performansı ve sıralama için kendilerine bildirilen programa uymak zorundadırlar.

7. Korolar,siyasi görüşleri simgeleyen bayrak,afiş,flama ve benzeri görsel malzeme kullanamaz,slogan atamaz,siyasi logo ve slogan basılı giysi kullanamazlar.

8. Korolar,varsa kendi logo,isim veya okul flamalarını sahnede performans esnasında sergileyebilir.(Festival Komitesinin onayı ile)

9. Tüm katılımcıların, festivalin ruhuna ve amaçlarına aykırı düşecek, diğer katılımcıları üzebilecek davranışlardan kaçınmaları gerekmekte, katılımcıların diğer koroları dinlemeleri ve festivaldeki diğer etkinliklere de katılmaları beklenmektedir.

10. Festivalde hertürlü görüntü,ses ve fotoğraf çekimleri DAÜ Tv ve anlaşmalı ekipler tarafından yapılacaktır.Koroların ses,görüntü ve fotoğraf çekmelerine izin verilmeyecektir.

11. Katılımcı korolar; korolara yönelik herhangi bir ayırım - öne çıkarılma ve buna benzer yapıda ayrıcalıkların kesinlikle olmayacağını kabul etmiş sayılırlar.

12. Katılımcı korolar, belirlenen festival programı ve taslağı dışında herhangi bir istek ve taleplerde bulunamayacaklardır.

13. Katılımcı korolar, başvuru sırasındaki beyan etmiş oldukları "koro grup sayıları" üzerinden işlem görecek ve planlamalar bunun üzerinden işleyecektir. Bunun dışındaki artırım vb. isteklerin kabul görmeyeceğini kabul etmiş sayılırlar.

14. Katılımcı korolar,festival performansları dahilinde teknik destek ihtiyaçlarını festival süreci başlamadan önce mutlaka "koro rehberi" aracılığı ile talep etmeleri gerekmektedir

 15. Katılımcı Koroları koristlerinin konaklama vb özel istekleri karşılanmayacağını festival koroları kabul etmiş sayılırlar.

16. Festival komitesi gereklilik dahilinde festival programını ve şartları değiştirme hakkına sahiptir.

FESTİVALE BAŞVURU KOŞULLARI

1. Festivale katılmak isteyen korolar, şartname ekinde bulunan BAŞVURU FORMU’nu doldurarak korolarfestivali@emu.edu.tr e-mail adresine göndermeleri gerekmektedir. Festivalde konaklama(6 gece),havalimanı transferleri,şehiriçi ulaşım,sabah- öğle- akşam yemekleri, ve katılım ücreti 450 TL olup, katılımcı korolara verilecek hesap numarasına 4 taksit şeklinde ödeme yapılabilecektir. Festivale son başvuru tarihi 20 Mart 2016 tarihi olacaktır.

Taksitler aşağıdaki gibi olacaktır. Hesap numarası başvurudan sonra koro sorumlusuna gönderilecektir. Mart- 150 TL Nisan- 100 TL Mayıs- 100 TL Haziran- 100 TL

2. Festival 1000 kişi ile sınırlı olup,başvuru sırasına göre korolar kabul edilecek, bu sayıyı aştığında festival komitesince değerlendirme yapılarak, katılamayan korolara bir sonraki festivalde öncelik tanınacaktır.

3.Festivale katılması kabul edilen koroların festivale katılmaktan vaz geçmeleri durumunda festivale yatırdıkları ücretleri iade edilmeyecektir.

4. Koroların başvuru formunda iletişim e-posta,telefon ve diğer iletişim bilgileri’ nin doğru ve göncel olması önem arzetmektedir.

 5. Koroların KKTC’ne ulaşımları (uçak-gemi) kendileri tarafından karşılanacaktır.

6. II.KKTC Uluslararası Korolar Festivali dahilinde düzenlenen tüm etkinliklerin her türlü telif hakkı Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne aittir. Festivalde kullanılan hiçbir materyal DAÜ’nün izni olmadan kullanılamaz.

 FESTİVAL SANAT KURULU

Ali HOCA KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi

Mustafa KOFALI KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Koordiatörü

Oskay HOCA Besteci-Obua Sanatçısı ve LBO Orkestra Şefi

Nihat AĞDAÇ KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konzertmaisteri

Laden İNCE Opera Sanatçısı

 Rana ULUÇAY Müzik Öğretmeni-Koro Şefi

FESTİVAL KOMİTESİ

Erkan DAĞLI Festival Sanat Yönetmeni

Murat AKTUĞRALI DAÜ Halkla İlişkiler ve Basın Müdürü

Alkor Ruhluel DAĞLI Festival Koordinatörü

Serkan ÇANKAYA Festival Salon Konserleri Organizasyon

Neriman SOYKUNT Festival Konaklama ve Ulaşım Sorumlusu

Özşen Anış MEHMETALİOĞULLARI Festival Koordinatörü

FESTİVAL KİTAPÇIĞI

• Festival kitapçığı için liste, bilgi(Word veya Excel formatında) ve fotoğrafların (yüksek çözünürlükte pdf. , jpg formatında ),başvuru sonrası gönderilmeye başlanması, son tarih olan 15 Mayıs 2016 tarihine kadar tüm bilgilerin,tek bir e-mail ekinde olmak kaydı ile korolarfestivali@emu.edu.tr adresine gönderlmesi gerekmektedir.

• Koronun biyografisi ve toplu fotoğrafı, (500 - 1000 karakter arası)

• Koro şefinin biyografisi ve fotoğrafı, (500 - 1000 karakter arası)

• Koro üyelerinin listesi, • Repertuar listesi ve notaları,

• Koro veya bağlı olduğu kurumun logo ve varsa web site adresi

FESTİVAL KAPANIŞ SERAMONİSİ

Festival kapanış seramonisi,festivale katılımcı tüm koroların ve izleyicilerin katılımları ile gerçekleştirilecektir.Kapanış seramonisinde tüm korolar , Besteci Oskay Hoca’nın düzenlemesi olan Çoksesli Kıbrıs Halk Türküsü ‘’KEBAPÇILARIN ŞİŞİ’’ eseri toplu olarak seslendirilecektir .Eser,katılımcı korolara mail yolu ile pdf olarak iletilecektir.

 

Başvuru formu için bkz:

http://ww1.emu.edu.tr/tr/haberler/etkinlikler/2-kktc-uluslararasi-korolar-festivali/c/1235?posts_pid=1286 

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Dünyadaki, müziğin, geleceği, koro, söyleme, faaliyeti, ülkemizde, KKTCde, günde,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer FESTİVAL Haberleri
Frankfurt Musikmesse corona virüsü riski nedeniyle ertelendi.
4. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Korolar Festivali'ne başvurular başladı…
Frankfurt Musikmesse Grup Show direktörü Michael Biwer ile söyleştik… Ayhan Sarı

Frankfurt Musikmesse Grup Show direktörü Michael Biwer ile söyleştik… Ayhan Sarı
Gülsin Onay Piyano Festivali Gazimağusa’da…
İTÜ TMDK BAĞLAMA GÜNLERİ 2019 ...
26. İstanbul Türk Müziği Festivali...
Belçika III. Uluslararası “Bağlama Festivali” başladı...
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

Toplumun "Korkuluk Argümanı" ve “Halil Sezai olayı”… Gökmen Özmenteş
Akademik yağmacılıkta ibret tablosu…
Fırat Kutluk ile “Beethoven“ kitabı üzerine...
Deneysel covit19 bulaştırma konseri…
Rusya’da Bale Topluluğu’nda 50 sanatçıda covit 19 tesbit edildi…
“İstanbul Devlet Opera ve Balesi, aşıyı mı buldu? Ali Eyüboğlu
Feyzan Göher Vural - “Orta Asya ve Sibirya Türk Müziğinde Hayvan Üslubu” yayınlandı…
Bir emeklilik hikayesi… Tanburi Hakan Talu
“Kûçeksünbüle” makamını kim buldu?.. Recep Uslu
Cahit Öney’in ardından… Mehmet Nuri Yardım
Günün Sözü
15 Temmuz 2016'da Türkiye işgali defetmiştir...
()

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,23ms