Bugün - 2 Aralık 2020 Çarşamba
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 27°°C
Haber Detayları

Ergenin müziğini eleştirmeyin…

Ergenlerin dinledikleri müzikler ebeveynlere saçma gelebilir ancak bu sadece ebeveynlere ait bir düşüncedir. Gençlerin dinledikleri müziği, türünü ağır eleştirmek ya da yasaklamak onlarla aranıza duvar örmenize neden olabilir Müzik dinlemek ergenler için önemli bir etkinliktir. Ergenlerin serbest zamanlarını müzik dinleyerek geçirdikleri gözlemlenir. Hatta bazen ders çalışırken ya da başka şeyler yaparken de müzik dinleme konusunda ısrarlıdırlar.

YAŞANIM Haberi - 7 Ocak 2016 Perşembe - 02:41
Ergenlerin dinledikleri müzikler ebeveynlere saçma gelebilir ancak bu sadece ebeveynlere ait bir düşüncedir. Gençlerin dinledikleri müziği, türünü ağır eleştirmek ya da yasaklamak onlarla aranıza duvar örmenize neden olabilir Müzik dinlemek ergenler için önemli bir etkinliktir. Ergenlerin serbest zamanlarını müzik dinleyerek geçirdikleri gözlemlenir. Hatta bazen ders çalışırken ya da başka şeyler yaparken de müzik dinleme konusunda ısrarlıdırlar.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Müzik neden bu kadar önemli gençlerin hayatında diye baktığımızda bir kaç önemli başlık buluruz: Müzik ve müzik grupları ergenlik/gençlik dönemindeki gençleri birleştir. Ortak konuşma ve paylaşım noktaları artar. Hayran olunan grup ve sanatçılar bu dönemin sembollerindendir. Müzik ruhsal olarak yaşanılan sıkıntıyı gidermede, zaman geçirmede yardımcıdır. Hayal kurmaya destek olur. Şarkıların teması aşk, platonik aşk, ayrılık, ihanet ve isyan temalı olması tesadüf değildir. Ergenin hayatınıda yaşadığı pek çok şey şarkılarda vardır. Yaratıcılığı geliştirir, uygun dozlarda dinlendiğinde başarı ve motivasyonu arttırır.

Ergenlik döneminde dinlenen müziğin türü ve sözlerin içeriği ve ne kadar dinlendiği ergenin ruh sağlığı açısından önemlidir. İzlenen müzik klipleri de çok önemlidir. Kliplerdeki cinsel içerikler ya da şiddet, ergen için olumsuz örnek oluşturabilir. İntihar ya da cinsel içeriğin olduğu şarkı sözleri intihar ve cinsel motivasyonu arttırdığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ergenlik dönemi bilişsel, duygusal ve bedensel gelişim özellikleri düşünüldüğünde bu hiç şaşırtıcı değildir. 


Elbetteki ergenleri müzikle bağları onların yaratıcıkları içinde önemlidir. Müzik zarar veren bir unsur değildir tam tersine hayatın her döneminde sağlıklıdır. Ergenlerin dinledikleri müzikler anne babalara saçma ve dinlenmemeli gibi gelebilir ancak bu sadece evebeylere ait bir düşüncedir. Gençlerin dinledikleri müziği, türünü ağır eleştirmek ya da yasaklamak onlarla aranıza duvar örmenize neden olabilir. Ergenler müziğe yetişkinlere göre daha çok zaman ayırırlar, ‘fun olmak" bu dönem için normaldir. Tüm bunlarla birlikte; anne babaların dikkat etmeleri gereken noktalar şunlardır: Ergen antisosyal bir yapıdaysa, müzik dinlemeye çok zaman ayırıyor ve arkadaşlarıyla buluşma ya da spor vb. etkinlikler yerine evde müzik dinlemeyi ayııyor ve zamanının çoğunu odasında yalnız geçiriyorsa, Dinlediği müziklerin şarkı sözleri, madde kullanımı, şiddet, intihar ya da cinsel temaları çokca işliyorsa ve ergen bunları modelleme eğilimindeyse sakince ve dikkatlice konuşmayı, bağlantı kurmayı deneyin, tehdit, korkutma ya da kavga etmeyin sadece iletişime geçin. Onun da sevebileceği ortak etkinler teklif edin ve planlama ve yapma konusunda sakince kararlı olun. Yani onun hayatına girin ve bağlantınızı, iletişimizi ve sevgi alışverişinizi güçlendirin. Tüm bu konularda sıkıntı yaşanıyorsa bir uzmandan destek alın.(1)

______________________________________

(1) http://www.hurriyetaile.com/ergenlik/psikolojik-gelisim/ergen-cocugunuzun-dinledigi-muzigi-elestirmeyin_20671.html 

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Ergenlerin, dinledikleri, müzikler, ebeveynlere, saçma, gelebilir, ancak, sadece,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer YAŞANIM Haberleri
Bir emeklilik hikayesi… Tanburi Hakan Talu
Türkiye’de covit-19 sürecinde müzisyenler ve müzik performansına etkileri… Orkun Zafer Özgelen
Yorgo Vapuridis : Türkiye'nin ilk taverna müzisyeni

Yorgo Vapuridis : Türkiye'nin ilk taverna müzisyeni
Tanburi Sadun Aksüt arşivini İTÜ TMDK'ya bağışladı…
Dr. İlhami Gökçen: Kanada'dan Türk müzikolojisine kitaplar, köşe yazıları...
Zeki Müren ve Club 14…
Kebab dumanı konser iptal ettirdi...
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

Prof.Dr. Gültekin Oransay'ın vefatının 31. yıldönümü...
İşlevsel Müzikoloji - Functional Musicology… Dr. Ayhan Sarı
28. Mavi Nota Müzik Ödülü Olimbera Voice Korosu’nun…
Seyit Yöre ile “Mesut İktu: Cumhuriyet’in 50 Yıllık Sesi” kitabı üzerine...
Müzisyenin çıkmazı… Dr. Fatih Coşkun*
İstanbul Müzik Müzesi Müdürlüğü’ne Dr. Ayhan Sarı atandı…
Toplumun "Korkuluk Argümanı" ve “Halil Sezai olayı”… Gökmen Özmenteş
Akademik yağmacılıkta ibret tablosu…
Fırat Kutluk ile “Beethoven“ kitabı üzerine...
Deneysel covit19 bulaştırma konseri…
Günün Sözü
Sanatçıyım diyebilmek için ustanı geçeceksin ve kendini geçecek bir öğrenci yetiştireceksin... Türkiye'deki versiyon şu hale gelmiş: Çırak ustayı sollamazsa sanat ölür, hatalı sollarsa çırak ölür...
(Japon Atasözü)

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,22ms