Bugün - 11 Temmuz 2020 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 27°°C
Haber Detayları

Teoman Önaldı 65. Sanat Yılında…

Devlet Sanatçısı Koro Şefi, Bestekar Dr.Teoman ÖNALDI 65 Sanat Yılı'nı Türk Müziği Eğitim ve Terapi Kulübü Üyelerinden oluşan koro ile kutluyor.

KONSER Haberi - 18 Kasım 2015 Çarşamba - 00:03
Devlet Sanatçısı Koro Şefi, Bestekar Dr.Teoman ÖNALDI 65 Sanat Yılı'nı Türk Müziği Eğitim ve Terapi Kulübü Üyelerinden oluşan koro ile kutluyor.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Teoman Önaldı Hüseyin Saadettin Arel'in "Ben musikimizin gelecekteki haline meftunum" sözünü, Türk musikisi ideallerini meslek hayatı boyunca uygulamalarıyla sürdüren birkaç önemli müzik temsilcimizden biridir.

Arel'in düşüncelerini Teoman Önaldı gibi ömrü boyunca sürdürmeye çalışan müzik uğraşanı sayımız artmış, TMDK eğitimi bunun üzerine kurulmuş olsaydı geleneksel Türk müziğinin bugün bulunduğu durumdan çok daha ileride bulunacağını söylemek mümkündür. Teoman Önaldı GTM orkestrası için yazdığı Saadet Kervanı Müzikali, Mevlana Ulu Sesi Oratoryosu ve bu tarz diğer besteleriyle öncü oldu. 

Konseri Ümit Bulut yönetiyor.

Yer: D.E.Ü Sabancı Kültür Sarayı - Konak - İzmir

Tarih: 09 kasım 2015

Saat: 20.00

Teoman Önaldı kimdir?

1936' da Trabzon´da doğdu. Müzik hayatına küçük yaşlarda yaşlarda teyzesinden ud dersleri alarak başladı. İlk ve orta öğrenimini sonrasında girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi yıllarında müzik hep ön plandaydı.1964´te İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Korosu´nu kurarak şefliğini yaptı. Tıbbiyeliler marşını besteledi. Bu yıllarda müzikolog Hüseyin Saadettin Arel´in kurduğu İleri Türk Musıkisi Konservatuarı´nda başkanlık, koro şefliği ve hocalık yaptı. 1965´teki "Arel Çoksesli Beste Yarışması"nda dört sesli segâh şarkısı ile birincilik kazandı. 1967-1972 yılları arasında İstanbul Radyosu´nda koro şefliği ve ud sanatçılığı yaptı. Burada Mesut Cemil, Refik Fersan, Sadi Işılay duayenlerle çalıştı. Vatani görevi nedeni ile gittiği Isparta´da Musıki Derneği´ni kurdu ve onbir yıl bu derneğin başkanlığını ve koro şefliğini yaptı. 1983 yılında İzmir´e yerleşti. TRT İzmir Radyosu´nda koro şefi ve ud sanatçısı olarak çalıştı. 1985´te Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu şefliğine atandı. 2001 yılında bu görevi yürütmekte iken yaş haddinden  emekliye ayrıldı.

İzmir Dergisi'nde Onur Şan ile gerçekleştirdiği röportajdan (1) :

“Kelebekler Diyarında” isminde pastoral bir eser besteledim. Lise son sınıftaydım henüz ve bu benim ilk sözsüz eserim olmuştu. Tabii o zaman çok sesli armoni bilgim olmadığı için eseri tek sesli olarak düzenledim. Eserde ben ud çalan erkek bir kelebek oldum, kemana ise kız kelebek rolünü verdim. Bu hissiyat içerisinde o besteyi yaptım ve bu beni çok mutlu etti. Derken yıllar sonra İstanbul’a gelip armoni bilgilerimi artırdıktan sonra bu eseri Orhan Özgediz ile birlikte icra ettik. Eser daha sonra birçok dizide ve filmde kullanıldı. İşte batı müziği aşkı ve konulu eserler besteleme isteği içime ilk kez bu şekilde işledi…

1985 yılıydı, ben o zamanlar İzmir’de doktorluk yapıyor, aynı zamanda İzmir Radyosu’nda koro yönetiyor ve ud çalıyordum. İlk olarak Güman Kızıltan beni aradı ve Kültür Müdürlüğü’ne gelmemi, benimle önemli bir konu konuşacağını söyledi. Başhekimden izin alarak kültür müdürlüğüne gittim. Bakanlık İzmirde kurulacak devlet korosu şefliği için beni önermiş. Zor bir işti gerçekten, çünkü ortada hiç birşey yoktu. Zamanla periyodik imtihanlar yaparak kadro oluşturmaya başladık. Öncelikle 40 kişilik bir kadro oluşturulması gerekiyordu, onu tamamladık. Daha sonra ikinci ve üçüncü imtihanlarla kadro daha da büyüdü ve 80 kişiye ulaşıldı. Ben koroyu bıraktığım zaman sayı 100’ün üzerindeydi. Yeni bir oluşumdu ve kolay iş değildi. 80 ayrı yerden, 80 ayrı terbiye görmüş, 80 ayrı müzik eğitimi almış insanla bir arada çalışıyorsunuz. Kah yumuşak kah sert oldum. Büyük bir repertuar oluşturduk. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda konserler verdik. İzmir’deki konserlerimiz zaten her 15 günde bir periyodik olarak devam ediyordu. Devlet erkanı o dönemde bize çok itibar ederdi.

Mevlana Ulu Sesi, Kültür Bakanlığı’nın isteği üzerine Geleneksel Türk Müziği Orkestrası ve korosu için bestelenen, süresi iki saati aşan bir eserdir. Bu anlamda böyle bir eser ilk defa meydana getirildi. Eser Rüştü Şardağ’ın uzun araştırma ve çalışmalar sonucu yazmış olduğu Mevlana Ulu Sesi librettosunun tamamen Türk Müziği ses sistemi ve kalıpları içinde çoksesli bir anlayışla bestelenmesi sonucu ortaya çıktı. Ben Mevlana Ulu Sesi’ni bir yıl içerisinde besteledim. Mevlana hazretlerinin Horasan’dan kalkıp Konya’ya gelinceye kadar geçen sürede yer alan bütün anekdotlar var eserde. Eserde rol alan kişileri temsil eden solistlerin rol kişiliklerine göre uygun müzik temaları ve ezgiler seçtim. Türk müziğinde kullanılmakta olan hatta az kullanılan birçok makama yer verdim. Bu eser ile devleti musikide en üst seviyede tanıttığım ve aynı zamanda koro şefliğine yeni bir anlam getirdiğim için 1991 yılında ‘Devlet Sanatçılığı’ unvanı verildi şahsıma.

___________________________________________

 

(1) Bestekar Teoman Önaldı Söyleşisi, Onur Şan, İzmir Kültür ve Turizm Dergisi

http://www.izmirdergisi.com/site/index.php?option=com_content&view=article&id=229%3Abestekar-teoman-oenald&catid=251%3Asay-28&Itemid=985&lang=tr    

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Devlet, Sanatçısı, Koro, Şefi, Bestekar, DrTeoman, ÖNALDI, 65, Sanat, Yılını, Tü,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer KONSER Haberleri
Azerbaycan Kadim Musiki Aletleri Topluluğu konseri Bakü'de...
Balaban Konçertosu Prömiyeri Kaliforniya'da...
Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan'ın Fazıl Say ile buluşması...

Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan'ın Fazıl Say ile buluşması...
Yalçın Tura eserlerine Melihat Gülses yorumu...
TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası konseri…
Bengi Bağlama Üçlüsü 30. Yıl Konseri CRR'de…
“Anadolu Solistleri“ Konseri Bodrum'da…
Diğer Başlıklar

Harvard Üniversitesi dersleri 2020-21 öğretim yılında internet üzerinden...
Fatih Sultan Mehmet’in resmedildiği 500 yıllık tablo hakkında…
Türkiye’de covit-19 sürecinde müzisyenler ve müzik performansına etkileri… Orkun Zafer Özgelen
Kemençe Kuartet …
Murat Karahan konseri ve apolitik bir beğeninin olanağı… Prof.Dr. Gökmen Özmenteş
Coronavirüs'e karşı yeni konser salonu (2020)...
Telli Çalgılar Yarışması...
Aşık Mahzuni Şerif: : "İşte gidiyorum çeşm-i siyahım" ... Halil Atılgan
Mesut Mertcan ve Adana Huzurevi… Recep Ergül
Amsterdam Concertgebouw konser salonunda coronavirüs trajedisi: 4 ölü...
Günün Sözü
Çağdaşlık, Moda’nın ara sokaklarında köpek gezdirmek değildir...
(Oktay Sinanoğlu)

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,22ms