Bugün - 27 Şubat 2020 Perşembe
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 17°°C
Haber Detayları

“Müzik Nereye Gidiyor?“ Cambridge S.P'den yayınlandı...

Ülkemizde uluslararası akademik yayınların azlığı bilinir. Uluslararası kabul görmenin birinci koşulu da yayın sayısının artışı ve içeriklerinin faydalanılabilir nitelikte olmasıdır. Konu müzik olunca bilimsel yayın sayısı adeta yoklara iner. Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Prof.Dr. Fırat Kutluk ve Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden Doç.Dr. Uğur Türkmen tüm dünyada ilgi ile takib edilen konuları içeren bir yayına imza attılar. "İn Which Direction is Music Heading? - Müzik Nereye Gidiyor?" Yayınevi ise uluslararası saygınlığı ile bilinen Cambridge Scholars Publishing... Kitap henüz yayınlandı. Bu nedenle kitabın oluşturucularından Fırat Kutluk ile küçük bir söyleşi yaptık...

YAYIN Haberi - 23 Mayıs 2015 Cumartesi - 15:20
Ülkemizde uluslararası akademik yayınların azlığı bilinir. Uluslararası kabul görmenin birinci koşulu da yayın sayısının artışı ve içeriklerinin faydalanılabilir nitelikte olmasıdır. Konu müzik olunca bilimsel yayın sayısı adeta yoklara iner. Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Prof.Dr. Fırat Kutluk ve Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden Doç.Dr. Uğur Türkmen tüm dünyada ilgi ile takib edilen konuları içeren bir yayına imza attılar.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Kitap hakkında bilgi verebilir misiniz?

Fırat Kutluk: Kitap farklı üniversitelerden farklı disiplinlerdeki araştırmacıların kaleme aldığı çalışmalardan oluşuyor. Bu yönüyle multidisipliner bir çalışma yani. Müzikoloji de var, Müzik Teknolojisi de, Halk Müziği araştırmacıları da. Radyoloji, Psikiatri, Biofizik, Piyano Anasanat Dalı'ndan hocalarımızın katkıları var.

-Kitap içeriği?..

-Kitap dört bölümden oluşuyor: Kognitif Çalışmalar, Kültürel Çalışmalar, Müzik ve Politika ve Müzik Teknolojisi bölüm başlıkları. Her bölümde iki çalışma var. Bunların arasında danışmanlığımda yürütülen bir doktora, sürmekte olan bir yüksek lisans tezi de bulunuyor.

-Kitabın bilimsel açıdan çokalanlı yaklaşım gösteren bir özelliği de var...

-Evet. Müzikle ilgili bir kitabın multidisipliner bir yapısı olması kitabı renkli kılan en önemli etken bence. Yani sözgelimi birinci bölüm tonalite ve atonalite bağlamında biofizikçi arkadaşlarla yaptığımız bir EEG çalışması. Bu multidisipliner yapıyı oluşturmak işin zor kısmı elbette ama davet ettiğim araştırmacıların tümü alanında kendini kanıtlamış uzman arkadaşlarım.

- Kitabın yurtdışından bir yayınevi tarafından basılmasının bizdeki müzik camiası açısından önemi ne?

- Bu kuşkusuz önemli ama daha önemlisi bizde bu tip çalışmaların olduğunun duyurulması. Bizde işler biraz haldır haldur yürüyor biliyorsunuz. İşin akademik anlamda ciddiyeti henüz kavranmış değil, daha doğrusu akademik bir algı eksikliği var. Müzikle ilgili yapacağımız araştırmalarda farklı disiplinlerden uzmanlara gereksinimimiz var ve araştırma alanlarını biraz genişletelim artık çünkü o kadar çok konu var ki. Ama hala doktorasından ekmek yiyen akademisyenler var ya da oturduğu yerden alan çalışması yapanlar! Yaptığımız her fMRI ya da EEG çalışması sırasında bu konuda çalışan yabancı uzmanlar bizi sürekli arayıp yöntemimizi, sonuçlarımızı sorup duruyor. Bu güzel bir şey. Görücüye çıkıyorsunuz ve olumlu eleştiriler alıyorsunuz.

- Kitabın başlığı ilginç: Müzik Nereye Gidiyor?

- Bu bende 30’lu yaşlarımda başlayan bir şey aslında. Bu dönem, müziğin en azından bende farklı şeyler uyandırdığı ve kısaca “n'oluyoruz” dediğim bir period. Popüler müziklerdeki değişim ve ivme belki doğal ama klasik müzik için bunu kimilerinin kabullenmesi oldukça güç. Oysa aynı şey bu tür için de geçerliydi ve 2000’lerin başında CD kapaklarıyla ilgili bir çalışmamda bunu örneklerle belirtmiştim. Olayın gittikçe hız kazanması kaçınılmazdı. Müzik dinlerken beynimizde olan bitenler benim için ayrı bir merak konusuydu ve 2007’den bu yana bu konuda yaptığım çalışma sanıyorum 10-11 civarı.

Kitabın başlığı iki anlama da gelebilir ya da nötr olabilir. Yani birşeyi “nereye gidiyor” diye sormak olumlu ya da olumsuz anlamlara gelebilir. Bu kitapta ise böyle bir hayıflanma falan yok, yalnızca kimi şeyleri saptamaya çalıştık.

- "Hayıflanmıyoruz" dediniz. Bizde bu konularda hayıflanmalar çok mu?

- Evet. Hala belli tür müzikleri halka sevdirme misyonu içinde olanlar var. Çok gülüyorum onların patolojisine. Yalnız öyle de kalmıyor üstüne üzülüyorlar yani az önce sözünü ettiğim şekilde hayıflanıyorlar. 80 yıllık çaba sonuç vermedi diye yılmadılar gelecek seksen yıllara gözlerini diktiler. Ne zaman hatırlamıyorum bir doktora öğrencim yollamıştı yazıyı. Alaylı bir müzikolog “bizim müzikologlar ne yapıyor ki” tarzında bir yazı yazmış ve üretkenlik konusunda uyarılarda bulunuyordu. Bunu yapıyoruz kardeşim. Müziği halka sevdirme gibi bir çabamız yok, senin anlayacağın şekilde söyliyeyim "akademik" takılıyoruz...

Kitap nasıl edinilebilir?

-Cambridge Scholars Publishing web sitesinden (*), amazon.com ve diğer yayın pazarlıyan websitelerinden temin edilebilir.

Çok teşekkür ediyor, daha nice müzik kitaplarımızı uluslararası arenada görmek temennilerimizi dile getiriyoruz.

_______________________________

(*) Kitabı edinmek için:

http://www.cambridgescholars.com/search Q=In+Which+Direction+is+Music+Heading&As=true&As=false&Cid=0&Sid=true&Sid=fal

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Ülkemizde, uluslararası, akademik, yayınların, azlığı, bilinir, Uluslararası, ka,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer YAYIN Haberleri
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Fırat Kutluk “Müzik ve Politika” 20 yıl sonra yeniden…
Dinar Bandosu'nun kitabı yayınlandı…

Dinar Bandosu'nun kitabı yayınlandı…
İlhami Gökçen “Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Çalgılar“ kitabı yayınlandı...
Emirhan Tuğa'dan “Turkish Recital“ CD'si...
Karanlıktan gün ışığına 18.yy Osmanlı musikisi: Bezmâr⠓Tarab-ı Kevser“
Porte Dergisi’nden Makale Başvuru Çağrısı…
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

SATILIK -340 parça- ÇALGI KOLLEKSİYONU
2020 yılı “Türkiye Yaşayan İnsan Hazineleri” belgelerini aldı…
Kayıt teknolojisi ve nota yazısı ekseninde meşk… Dr. Fatih Coşkun*
Yeni bir “Edvar”… Recep Uslu
Kitabu İlmi'l-Musiki’nin yazarı gerçekten Dimitrie Cantemir midir?... Gökhan Yalçın
Dizi-dizi dizinler / indexler... Nesrin Kalyoncu
Celal Şengör vesilesiyle: “Milli musiki” fikri ne kadar milli?.. Gökmen Özmenteş
Türk Müziği’nin 2023 - 73 Yol Haritasının Belirlenmesi Uluslararası Sempozyumu'na başvurular…
4. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Korolar Festivali'ne başvurular başladı…
Cumhurbaşkanlığı 2019 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri belli oldu…
Günün Sözü
Bunlar tutmuyor ki, tutunuyor…
(Ayhan Sarı)

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,45ms