Bugün - 18 Şubat 2020 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 11°°C
Haber Detayları

Suriyeli genç piyaniste bir gecede Türk vatandaşlığı...

2 yıl önce Suriye'deki savaştan Türkiye'ye sığınarak ailesiyle Bursa'ya yerleşen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararname ile Türk vatandaşlığına geçirilen 16 yaşındaki Çerkez asıllı piyanist Tambi Asaad Cimuk Atatürk Havalimanı'ndan Saint Petersburg'a hareket etti.

HABER Haberi - 10 Aralık 2014 Çarşamba - 14:58
2 yıl önce Suriye'deki savaştan Türkiye'ye sığınarak ailesiyle Bursa'ya yerleşen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararname ile Türk vatandaşlığına geçirilen 16 yaşındaki Çerkez asıllı piyanist Tambi Asaad Cimuk Atatürk Havalimanı'ndan Saint Petersburg'a hareket etti.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Geleceğin piyano dehası olarak görülen 16 yaşındaki Çerkez asıllı piyanist Tambi Asaad Cimuk'a hem Türk vatandaşı olmak istemesi,  hem de Rusya'nın Saint Petersburg kentinde  bugün (10 Aralık 2014) başlayan yarışmaya katılmasını sağlamak amacıyla 07 Aralık gecesi düzenlenen film gibi operasyonla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı ve pasaportu temin edildi.

Bursa'da kendisine destek veren Balkan Türk müziği sanatçısı Rüstem Avcı bu başarıyı bir aydır sürdürdükleri mücadele sonunda aldıklarını belirterek 08 Aralık 2014  günü hareket etmeden önce Atatürk Havaalanı'nda şöyle dedi:

"Cimuk'un vatandaşlık çağrısını duyuran basın mensuplarına teşekkür ediyoruz. Bir aydır sürdürdüğümüz yurttaşlık mücadelesi yarışmalardan çok daha değerli. Biz aslında birinci kategoriyi, birinci seviyeyi kazandık. Saint Petersburg'a yorgunlukla gidiyoruz. Orada sürprizlere de açığız ama Tambi'nin en kötü hali bile bize derece getirir diye tahmin ediyorum. Türk vatandaşlığına geçişi ve dolayısıyla yarışmaya katılması için dün geceye kadar ümitlerimiz kırılmaya başlamıştı. Dün akşam resmen gece yarısı operasyonu yapıldı. Ben böyle şeyi filmlerde olur sanırdım. Öyle yapıldı. O süreci kısaca anlatayayım. Geçen hafta televizyon programından sonra sayın Urfa milletvekili  Zeynep Karahan Uslu hanımefendi bizi arayarak tam ümitlerin tükendiği anda konuya el koydu. Durumdan vazife çıkartarak bunu yaptı. Gönüllülük esasıyla bizimle beraber uykusuz kaldı. Gece gündüz çalıştı ve dün 24 tane imzayı bakanları tek tek dolaşarak aldı. Ardından Başbakanın imzasından sayın Cumhurbaşkanının imzasına kadar geçen o süreci kendisi anlatsın. Zaten hemen akabinde sayın Karahan bizi aradı. 'Birazdan cumhurbaşkanı sizi arayacak' deyince biz şaşkına döndük."

Çerkez asıllı piyanist Tambi'nin şükran sözleri ise şöyle :

"Hayatımdaki en güzel günlerden birini yaşadım. Artık yeniden doğdum. Sayın Cumhurbaşkanı aradığı zaman çok mutlu oldum. Kendimle gurur duydum. Cumhurbaşkanımız 'Senin Türk kimliğini ve vatandaşlığını imzaladım. Artık Türkiye senin vatanın oldu. Şimdi daha çok çalışmalısın' dedi. Ben de ona teşekkür ettim, 'Şu an mesuliyetim daha büyük oldu ve daha çok çalışmam gerek' dedim. Gelecekte daha büyük yarışmalara katılarak, uluslararası alanda birincilikler alacağım."

 Film gibi vatandaşlık operasyon süreci...

Önce Türk vatandaşı olmasına ilişkin kararnameyi Başbakan ve 24 imza sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzaladı.  Ardından Bursa Osmangazi Nüfus Müdürlüğü gece saat 01.30'da açılarak nüfus cüzdanı düzenlendi ve İlçe Nüfus Müdürü Meryem Civelek tarafından teslim edildi. Daha sonra Rüstem Avcı ile birlikte Bursa Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesinde giden Tambi pasaport başvurusunda bulundu. Nüfus cüzdanını ve eşyalarını yanına alan Tambi Asaad Cimuk,  pasaportunu teslim almak için sabaha karşı Avcı ile Bursa'dan Ankara'ya yola çıktı. Kendisi yolda iken Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde pasaportu hazırlanan Tambi buradan pasaportunu teslim alarak Petersburg uçağına yetişmek üzere Ankara'dan İstanbul'a geldi.

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan gece kararnameyi imzalamasının akabinde, Cimuk'u telefonla arayarak vatandaşlık müjdesini kendisine bizzat vererek başarı diledi.

*   *   *

 Tambi Asaad Cimuk, müzik öğretmeni Elena Çekiç ve Rüstem Avcı Saint Petersburg'da yarışma anını bekliyorlar...

 

 

 

 

 

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:2, yıl, önce, Suriyedeki, savaştan, kaçarak, Türkiyeye, sığınarak, ailesiyle, Bu,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer HABER Haberleri
Erol Sayan yoğun bakımda…
Hasan Cihat Örter Facebook söyleşi ve dinletileri…
Milli Eğitim Bakanlığı'nda Halk Müziği Lisesi…

Milli Eğitim Bakanlığı'nda Halk Müziği Lisesi…
Koro sendromu…
Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erol Parlak: “Ruhunu Anadolu'dan alan, evrenselliği gözeten bir müzik…”
Türkiye’de 25 Devlet Sanatçısı kaldı…
Süleyman Erguner TRT Genel Müdür Adayı…
Diğer Başlıklar

SATILIK -340 parça- ÇALGI KOLLEKSİYONU
2020 yılı “Türkiye Yaşayan İnsan Hazineleri” belgelerini aldı…
Kayıt teknolojisi ve nota yazısı ekseninde meşk… Dr. Fatih Coşkun*
Yeni bir “Edvar”… Recep Uslu
Kitabu İlmi'l-Musiki’nin yazarı gerçekten Dimitrie Cantemir midir?... Gökhan Yalçın
Dizi-dizi dizinler / indexler... Nesrin Kalyoncu
Celal Şengör vesilesiyle: “Milli musiki” fikri ne kadar milli?.. Gökmen Özmenteş
Türk Müziği’nin 2023 - 73 Yol Haritasının Belirlenmesi Uluslararası Sempozyumu'na başvurular…
4. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Korolar Festivali'ne başvurular başladı…
Cumhurbaşkanlığı 2019 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri belli oldu…
Günün Sözü
Türk müziğinde yeni bir jenerasyon geliyor derken, dejenerasyon geliyormuş da haberimiz yokmuş…
(Göktan Ay)

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,34ms