Bugün - 20 Eylül 2019 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 23°°C
Haber Detayları

Hasan Ferid Alnar'ın eşi Sevin Alnar Hanımefendi vefat etti…

Dünyanın ilk Kanun Konçertosu'nun bağdarı bestecimiz Hasan Ferid ALNAR'ın (1906-1978) eşi Sevin ALNAR hanımefendi dün (03 Şubat 2017) Ankara'da hayata gözlerini kapadı. Na'aşı bugün (04 Şubat 2017) Ankara Karşıyaka Camii'nde kılınan cenaze namazı ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi..

ANMA Haberi - 4 Şubat 2017 Cumartesi - 20:50
Dünyanın ilk Kanun Konçertosu'nun bağdarı bestecimiz Hasan Ferid ALNAR'ın (1906-1978) eşi Sevin ALNAR hanımefendi dün (03 Şubat 2017) Ankara'da  hayata gözlerini kapadı. Na'aşı bugün (04 Şubat 2017) Ankara Karşıyaka Camii'nde kılınan cenaze namazı ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi..
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Geleneksel Türk müziği tarihi açısından önemli bir dönemi yansıtan Hasan Ferit Alnar'ın ardında bıraktığı belgelerin ehemniyeti -heba olmamaları açısından- Sevin Hanım'ın vefatından sonra daha bir önem kazanmış bulunuyor. Belirtmeliyiz ki Hasan Ferit Alnar'ın kanunu devletten kimsenin almaması üzerine bir antikacıya satılmıştı.

Kanun Konçertosu'nun Ruhi Ayangil tarafından kaydı için (Cem Mansur yönetiminde, R. Ayangil solistliğinde CD olarak yayınlanmıştır) Sevin Alnar Hanımefendi ile telif problemlerinin çözümü çabalarına tanık olduğumuz Prof. Ruhi Ayangil vefat haberi üzerine şöyle yazmış:

"Yaşlılık nedeni ile uzun zamandır hastane ile evi arasında tedavi seansları süren merhûmenin bu âlemdeki ömrü tamamlandı ve öte âleme göçtü.

Vefâtı haberini Tahir Aydoğdu kardeşimiz verdi. Sevgili Tahir Aydoğdu, öğrencileri ile birlikte merhûme Sevin Alnar'ın Ankara Karşıyaka mezarlığına defni işlemleri ve merasimi için müzahir ve muavin oluyor.

Allah razı olsun, hizmeti makbul olsun. Ferid Alnar'ın vefatından sonra Sevin hanımın uzun yıllar yakınında ve hizmetinde bulunan, ona kol kanat geren yakın arkadaşı İlhan beye de bu vesile ile hizmetlerine teşekkürle, ayrıca başsağlığı diliyorum.

1978'de Ferid Alnar'ın ölümünden bugüne yaklaşık kırk yıllık süre içinde vâkî sayısız hâtıralarımız yanında, Sevin hanımın Ferid beye nasıl büyük bir sevgi ve aşkla bağlı olduğunun da yakın tanığı olan bizler, bu aziz hâtırânın elîm kaybından dolayı gerçekten müteessiriz. Sonsuzluk âleminde Ferid'ine kavuşan merhûme Sevin Alnar'a Allah'tan rahmet diliyorum. Menzîli mübârek, kabri pür nûr, mekânı cennet, makaamı âlî olsun. Rûhu ebediyyen şâd olsun. Güle güle muhterem hanımefendi, azîz Sevin Alnar..."

 

Ruhi Ayangil 07 Aralık 2015'teki bir söyleşide Ferid Alnar'ın önemini şöyle anlatıyor:

 

"...Kendisini rahmet ve minnetle andığım ve hep hatırlamamız gereken büyük bir mûsikî üstadı. Türkiye’nin büyük bir bestekârı. O zaman Ferit Alnar ismini bulabileceğim izini takip edebileceğim nitelikli bir neşriyat ne bir internet var ne bir ansiklopedik yayın var yani kime sorsam tabi ilerleyen yıllar içerisinde Ferit Bey’in de bu genel olumsuzluklardan payını almış bir büyük değer olduğunu fark ettim ve öğrendim. O bakımdan hem hüznüm, hem ona olan saygım çok daha fazla arttı. Ferit Bey 1906 doğumlu bir mûsikîşinas, bir prodigy yani harika çocuk, döneminin harika çocuğu. Kanuni Vital Efendi’den kanununu öğreniyor. Darüttalim-i mûsikî’de senelerce çalıyor Fahri Kopuzla, Cevdet Çağla’yla, Neyzen Aziz İhsan Bey’le Polidor firmasına plaklar dolduruyorlar. Almanya’ya gidiyorlar, o dönemin usta hanendeleri Hafız Memduh Bey, Hafız Celal, Arap Cemal bunlara ilişkin gençlik hatıratını da günlük defterler halinde yazmış. En son çalışmamda onu tercüme ettim. Osmanlıcasından günümüz Türkçesine aktardım inşallah onu da neşredeceğim. Gerçekten çok önemli bir tespit tablosunu görüyoruz. Ferit Bey 18-19 yaşında iken, mimarlık eğitimini yarıda bırakıp Avusturya’ya gidiyor. Viyana Konservatuar’ında orkestra şefliği ve bestecilik okuyor ki bestekârlığa küçük yaşlarda başlıyor. 16 yaşında Kelebek Zabit Opereti’ni besteliyor. 18 yaşında da 10 saz semâîsini yazıyor, besteliyor, neşrediyor. Yani Viyana’ya gittiği zaman, bir bestekâr deha efendim. Tabi onu yönlendiren besleyen, benim seneler sonra tesadüfen kendi başıma keşfetmiş olduğum Hüseyin Sadettin Arel, onun en önemli idolü ve hocası. Bakın aramızda böyle görülmez ruh bağları da var. Bunlar beni çok etkilemiştir. Yani siz yola çıktığınız zaman yolunuz doğru ise, bakıyorsunuz ki o kilometre taşlarından daha önce geçmiş olanlar da oralara bir takım izler bırakmış. Onları hissederek yolunuzda yürümek o yolu daha anlamlı kılıyor. Daha hedefinize inançla güvenle ilerliyorsunuz. Zorlu bir yol bu ama doğru bir yol. Bu yolun cefaları var ama sonunda saadette var. Bu saadet hiçbir zaman parayla pulla ölçülebilir bir saadet değil. Bunun bir tek yolu var. Toplumun bütün kesimlerinin müzikle sanatla buluşup o güzelliklerle yücelmesi. Bu toplumun kendine ehemniyet duygusunu kazanması böyle bir müzik mirasına sahip olduğu için önemlidir. Ferit Bey, bizim ilk orkestra şefimizdir. Avrupa konservatuarından tasdikli, diplomalı ilk kompozitörlerimiz arasındadır. Viyana Konservatuarı’ndan mezun olmuş. Fakat ölümüne kadar Türkiye’de ki Müstagrıkler tarafından daima alaturkacı, Kanuni Ferit olarak damgalana gelmiştir. 72 yaşında 1978 de öldü. 1906-1978 yani 72 yaşında. Fakat ne sıkıntılar,  ne sürgünler, ne baltalamalar. Yani, Ferit Beyin’in hayatı, bir dönemin aslında romansı bir görünümüdür...

 

Ferid bey, Osmanlının son döneminde yetişmiş, neşvünema bulmuş, harikulade temiz bir fidan ve O fidan, doğru köklerden beslendiği içinde, Cumhuriyetin büyük bir çınarı halindedir. Ebediyyet onu inşallah te’yit edecektir, saygısını esirgemeyecektir, kadrini kıymetini bilecektir. Ama bunda çokta fazla gecikmemelidir. Ferit Alnar’ı bu ülke gençliğine, entelektüellerine, gerçek yönüyle bir kez daha ben takdim ettiğim için bundan kıvanç duyuyorum. Sanıyorum böyle bir görevim var. Ben buna inanıyorum. Bakınız Ferit Bey konusunda bu böyle oldu. Ali Ufki konusunda bu böyle oldu..." (1) 

____________________________________

(1) http://fikircografyasi.com/makale/prof-dr-ruhi-ayangil-turk-makam-musikisi-hafiz-kani-karacaya-cok-sey-borcludur 

Bkz: http://www.musikidergisi.net/?p=1221 

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Dünyanın, ilk, Kanun, Konçertosunun, bağdarı, bestecimiz, Hasan, Ferid, ALNARın, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer ANMA Haberleri
Emin Sabitoğlu’nun Ardından… Süleyman Şenel
Cumhurbaşkanlığı 2018 Kültür ve Sanat Müzik Büyük Ödülü Erol Sayan'a verildi...
Seyran Gafarzade'nin zamansız vefatı...

Seyran Gafarzade'nin zamansız vefatı...
Nida Tüfekçi vefatının 25. yılında anılıyor…
İnsan Hazinesi Hayri Dev'i sonsuzluğa uğurladık...
Müzikoloji, Müzikterapi ve Rahmi Oruç Güvenç… Recep Uslu
Franz Liszt İstanbul'da - 1847 …
Diğer Başlıklar

Milas Belediyesi “Zeki Duygulu Sempozyumu“...
“İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması“na son başvuru: 30 Kasım 2019…
“Türk Müziği’nin Yaşatılmasında ve Geliştirilmesinde STK’ların Rolü Ulusal Sempozyumu” başvuruları başladı…
Kütahya 11. HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU başvuruları başladı…
Azerbaycan Kadim Musiki Aletleri Topluluğu konseri Bakü'de...
Gülsin Onay Piyano Festivali Gazimağusa’da…
Filateliden müzikolojiye ve bir müzikolog gözüyle pullar… Dr. Gökhan YALÇIN
Şarkı aynı, besteciler farklı!.. Necdet Kurt
Erol Sayan yoğun bakımda…
Dr. İlhami Gökçen: Kanada'dan Türk müzikolojisine kitaplar, köşe yazıları...
Günün Sözü
Düşünmek zor bir sanattır. Bu sebeble çoğunluk sürüyü takib eder...
(Carl Gustav Jung)

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,31ms