Bugün - 23 Şubat 2020 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 9°°C
Haber Detayları

Orhan Gencebay İTÜ TMDK'da idi…

Orhan Gencebay 1967 yılında 10 ay süreyle görev yaptığı, sonrasında ise "ben size, bu yeknesaklığınıza, bu tutuculuğunuza, hiçbirşey üretmeden sadece bu halktan yarım yamalak topladıklarınızı yeğane sermayeniz edinip kendinizi büyük göstermenize dayanamam" deyip TRT sanatçılığından istifa etmesi sonrasında Devletteki (Belediye dışında) kurumlardaki herhangi bir bilimsel etkinliğe katılmamış idi…

DÖNÜŞÜM Haberi - 12 Mart 2016 Cumartesi - 11:51
Orhan Gencebay 1967 yılında 10 ay süreyle görev yaptığı, sonrasında ise
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Sanatçı ilk toplantısını Türkiye'nin ilk Türk musikisi devlet konservatuarı (1976) olan ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Maçka Kampüsü'nde bulunan Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, Bilimsel ve Sanatsal Etkinlikler (BİSED) Salonu'nda yaptı.

 Gencebay'ın bir hayranı söyleşiyi yorumlayan yazısında şöyle demiş:

 "…Dün(10 Mart 2016) İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'nda tarihinde ilk kez düzenlenen "Orhan Gencebay & Ayhan Sarı Seminer/Söyleşisi"ndeydim. (1) Üstadın konuşmasına başlarken dediği gibi "Nereden başlasam, nasıl söylesem" ben de bilemedim.

Biz gerçek "Gencebaycılar"ız değil mi? Üstadın damarına kadar biliriz, tahmin ederiz en azından. Ama öyle değilmiş. Ben Gencebay'ın müzikal dehasını, müzisyenliğini, entelektüel birikimini zaten biliyorum. Bilmeyen öğrensin falan diyordum kendi kendime. Ama öyle değilmiş. Yani, öyle değilmiş derken ben bilmiyormuşum, bilmiyormuşum da denemez ne kadar derin bir adam olduğu gerçeğinin mevcudiyetine layıkıyla vakıf değilmişim…


Tekrar söylüyorum iddialı bir şekilde Gencebay'ı en azından yakın çevremde benim kadar bilen ne denli bilgili, birikimli bir insan olduğundan haberdar olan benden başka kimse olamaz sanıyordum. Ama dün tekrar üstada; teşbihte hata olmaz, tek taptığımız rabbimiz Allah'tır ama kendisine -haşa- huzurdan taptım.

Çok heyecanlıyım, her şeyi anlatmak istiyorum ama kelimeleri toparlayamıyorum. Baştan sona anlatmam gerekirse:

Söyleşiyi düzenleyen üniversitenin hocalarından Ayhan Sarı, Üstadı sahneye davet etti. Alkış kıyamet eşliğinde sahneye çıktı. Hepimizi selamladı yerine oturdu. Ana başlıklar belirtildi. Moderatör Ayhan Sarı Üstad'a çeşitli sorular sordu. Telif meselesi ile başladı muhabbet. Üstad evden kendi cd çalarını getirmişti. İlerleyen dakikalarda Ayhan Sarı, eserlerindeki örneklerden bahsetti. Ayhan Sarı eser adı verdi, Üstad o eserleri cd'den çalıp eserler hakkında kısa analizler yaptı.

Ayhan hoca "Çoban Kızı eseri misalen" dedi. "Bu eserde vals örneklemeleri var" dedi. Üstad taktı cd'yi ileri sardı vals kısmı dinletildi. Öğrenciler kendi aralarında "vaav hakkaten vals ya falan" şeklinde tepkiler verdiler. Ardından "Dönmeyen yıllar" adlı eserini açtı Üstad. "Burda da vals örnekleri var" dedi. O sırada bi öğrenci eser biter bitmez elini kaldırıp söze atladı. "Hocam bu eseri rüyanızda bestelediğiniz doğru mu" dedi. Üstad da "evet dönmeyen yıllar ve deryada bir salım yok eserlerini rüyamda besteledim ve sonrasında notaladım" dedi. "vooovvv" sesleri eşliğinde büyük bi alkış koptu.

Ayhan hoca "leyla ile mecnun filmi ve albümünden sonra klasik batı müziğinin en büyük Türk temsilcisi Ahmet Adnan Saygun'un Gencebay'ı arayıp Orhan bey klasik batı müziği ile iştigal etseydiniz dünya çapında bir bestekar olurdunuz" dediğini söyledi. Üstad bunu doğruladı, detaylarını verdi.

Sonra diriliş eserini örnek verdi Ayhan hoca. "Lütfen bunu da dinletir misiniz öğrencilerimize" dedi. Üstad önce eserin kısa bir hikayesini anlattı ve ardından eseri açtı. Parti parti ne anlatmak istediğini belirtti. Yani ne kadar müthiş bir olay. Bir yandan eser çalıyor, bi yandan üstad mikrofona yaklaşıp "evet burası pentatonik gam göç başlıyor, evet burda nihavent üstü uşşak osmanlı saray müziği, burada çocuklar Cumhuriyet'i kurmuş ve o neşeyle dans ediyor vs burda divan tanbur tonuyla giriyor ben çaldım onu vs." eseri eşzamanlı olarak analiz etti. Eser bittiğinde muhtemelen eseri ilk defa dinleyen bi çok öğrenci büyük hayranlık tepkileriyle üstadı alkışladı. Dirilişi'n adını şu an hatırlayamayacağım bir Alman müzik akademisinde makamsal varyasyonlarının incelendiğini söyledi.

"Gurbet" eserinin Yurttan Sesler korosu mantığıyla 8 bağlamayla icra edildiğini söyledi. Werner Müller Orkestrası'nda 6 eserinin icra edildiğini bu orkestrada flüt partilerini bağlamayla kendisinin icra ettiğini Almanya'daki kanal sisteminin gelişmişliğinden dem vurarak sonradan kendi partilerini dinlediğinde şok olduğunu belirtti. 40 sene evvelden bahsediyor Almanya'da 48 kanallı kayıt yapılıyormuş. Biz de ise tek, mono. Öğrenciler bu olaya çok güldü. Bir albüm kaydında hepimizin bildiği o olayı detaylarıyla anlattı. 3 gün eseri kaydedemediklerini yaşının küçük olduğu için pek de sesini çıkarmadığını 3. günün sonunda "Allah'ını seven notayı çalsın" diye feryat ettiğini söyledi. Bu cümleye öğrenciler kahkaha attı, sonunda dünyaca ünlü senfoni orkestralarında çalmış ecnebi ve Türk kornocu obuacı çellistlerle kayıtlar yaptıklarından bahsetti. Ayhan hoca orada çalan dünyaca ünlü enstrümantalistlerin ismini verdi. Ayhan hoca da inanılmaz bilgili gencebay hakkında. Çok sevindim…"  (2)

_________________________________________

(1) Ayhan Sarı yazısı için bkz: http://www.musikidergisi.com/yazar-141-orhan_gencebay_ile_tmdkda_soylestik%E2%80%A6.html 

(2) http://www.orhanabi.net/forum/threads/orhan-baba-ile-s%C3%B6yle%C5%9Fi.4446/      

 

 

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Orhan, Gencebay, 1967, yılında, 10, ay, süreyle, görev, yaptığı, sonrasında, ise,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer DÖNÜŞÜM Haberleri
Fazıl Say'ın Ömer Hayyam paylaşımı için dava açan Ali Emre Bukağılı A.Oktarcı'lıktan tutuklandı…
Para karşılığı akademik yayınlar skandalı…
Devlet sanat uygulamalarında yeni dönem…

Devlet sanat uygulamalarında yeni dönem…
Türkiye'de sinemanın ilk müzikolog rolü... Ayhan Sarı
“Milli Eğitim Kültür ve Spor Bakanlığı“ mı geliyor?..
TSE'den Mehter Takımı Standartı yayınlandı...
YÖK tarafından 1980'lerde konservatuar hocalarına verilen titrler dosyası açıldı...
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

SATILIK -340 parça- ÇALGI KOLLEKSİYONU
2020 yılı “Türkiye Yaşayan İnsan Hazineleri” belgelerini aldı…
Kayıt teknolojisi ve nota yazısı ekseninde meşk… Dr. Fatih Coşkun*
Yeni bir “Edvar”… Recep Uslu
Kitabu İlmi'l-Musiki’nin yazarı gerçekten Dimitrie Cantemir midir?... Gökhan Yalçın
Dizi-dizi dizinler / indexler... Nesrin Kalyoncu
Celal Şengör vesilesiyle: “Milli musiki” fikri ne kadar milli?.. Gökmen Özmenteş
Türk Müziği’nin 2023 - 73 Yol Haritasının Belirlenmesi Uluslararası Sempozyumu'na başvurular…
4. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Korolar Festivali'ne başvurular başladı…
Cumhurbaşkanlığı 2019 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri belli oldu…
Günün Sözü
İlaçlar gibi vitamin ve gıda desteklerinin de modası var…
(Ahmet Rasim Küçükusta)

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,31ms