Bugün - 30 Kasım 2020 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 27°°C
Haber Detayları

AKÜ “Türkiye'nin Koro Festivalleri Çalıştayı“ Sonuç Raporu yayınlandı…

18 Kasım 2015 Çarşamba günü Afyon'da gerçekleştirilen "Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik Eğitimcileri Çalıştayı"nın bu yılki konusu "Türkiye'nin Koro Festivalleri" idi… Çalıştayda ülkemizde düzenlenen koro festivallerinin yöneticileri, "Koro Festivalleri" nin durumu, gelişimi ve sorunları hakkında tebliğler sundular. Doç Dr. Emel Türkmen'in başkanlığında düzenlenen çalıştayın sonuç raporu yayınlandı:

KONGRE SEMP.PANEL Haberi - 6 Aralık 2015 Pazar - 13:15
18 Kasım 2015 Çarşamba günü Afyon'da gerçekleştirilen
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

9. MÜZİK EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI SONUÇ RAPORU

18 Kasım 2015 tarihinde Prof. Dr. Ali UÇAN, Prof. Mustafa APAYDIN, Prof. Dr. Dolunay Akgül BARIŞ, Doç. Dr. Sema SEVİNÇ, Doç. Dr. Emel Funda TÜRKMEN,  Dr. Aykut Ö. SARIÇİFTÇİ, Öğr. Grv. Mete GÖKÇE, MÜZED Başkanı Refik SAYDAM, SANSEV Genel Koordinatörü Opr. San. Nursel ÖNCÜL,  Müz. Öğr. Aysu Dağlı AKGÜN, Müz. Öğr. Elif KOYUNCU, Müz. Öğr. İlhan AKYUNAK,  Müz. Öğr. Halim TÜRKMEN’in konuşmacı olarak katıldıkları ve “Türkiye’nin Koro Festivalleri” konulu Müzik Eğitimi Çalıştaylarının dokuzuncusu Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarının ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir.

Programa göre Çalıştay 9.00’da bir dinletiyle başlamış, Ulvi Cemal ERKİN’in “Zeybek Havası” Öğr. Elm. M. Emir BARUTCU tarafından, Tevfik GULİYEV’in “Akşam Mahnısı ” Okt. Özlem ELİTAŞ ve Yrd. Doç. Dr. Duygu Sökezoğlu ATILGAN tarafından, Selman ADA’nın “Madam Courton’un Ariası” ise “Öğr. Grv. Sy. Berna ÖZKUT ve Yrd. Doç. Dr. Natıg RZAZADE tarafından seslendirilmiş, ardından Ferit SIDAL’ın  “Nihavent Saz Semaisi” Yrd. Doç. Yavuz TUTUŞ ve Öğr. Grv. Suat TOYDEMİR tarafından icra edilmiştir.

Bu dinletiden sonra MÜZED Başkanı Refik SAYDAM’ın “MÜZED ve Kitlesel Koro Etkinlikleri” başlıklı ve Prof. Dr. Ali UÇAN’ın “İnsan, Müzik, Koro ve Koro Eğitimi İle Türkiye’deki Koro Şenliklerinin Temellerine Genel Bir Bakış” başlıklı konuşmaları ile Çalıştayın birinci bölümü sona ermiştir.  Öğleden sonraki ikinci bölümde Prof. Mustafa APAYDIN’ın “Türkiye’nin Koro Festivalleri Nasıl Başladı” başlıklı konuşmasının ardından katılımcılar düzenledikleri şenlikleri ve yaşadıkları sorunlarını anlattıkları birer konuşma yapmışlar, ardından tartışma ve çözüm önerilerinin konuşulduğu son bölüme geçilmiştir. Bu bölümde aşağıdaki konularda görüşler paylaşılarak çeşitli kararlar alınmıştır.

Oturumun bu bölümünde koro eğitimcilerinin birbirleriyle olan iletişimleri ve etkileşimleri konusunda konuşuldu. Düzenlenen festival ve şenliklerin arasında kurulacak bağlantıların hem katılımcıların hem de koro eğitimcilerinin daha nitelikli bir çalışma yapmalarına ve şenliklerin daha verimli geçmesine katkıda bulunacağı belirtildi.

Her şenliğin genel ve kendine özgü bir şenlik kültürünün gelişmesi için neler yapılabileceği konusunda çeşitli fikir alışverişinde bulunuldu, Mete Gökçe ve Aykut Sarıçiftçi tarafından çeşitli örnekler ve öneriler paylaşıldı. Bazı şenliklerin özel bir alana yönelik yapılmasının bu alanları besleyeceği üzerinde duruldu. Örneğin Çocuk Koroları Şenliği, Güzel Sanatlar Liseleri Korolar Şenliği, Gençlik Koroları Şenliği vb. gibi…

Şenliklerde ödüllendirme konusunda uygulanacak ölçütler konusunda zaman sıkıntısı nedeniyle yeterince görüş alışverişinde bulunmak mümkün olamamış, ama bu ölçütlerin belirlenmesi ve uygulanması konusunda daha ayrıntılı çalışmanın gerekli olduğu görüşü ortaya çıkmıştır.

Her şenlik kendi tanıtımı konusunda farklı yöntemler izlemektedir. Şenliklerin genel tanıtımı ile ulusal ve uluslararası tanıtımlarının en iyi şekilde yapılması konusunda valilik ve belediyelerle ortak çalışma yapılabileceği ve şehir içinde şenliklerin önemli kültürel etkinlikler olduğu sonucuna varılmıştır.

Kurum yöneticilerinin, gerek şenliklerin düzenlenmesinde, gerekse şenliklere katılımın sağlanmasında önemli birer merci olmaları nedeniyle dikkate alınmaları ve şenliklerin düzenlenmesinde aktif rol almaları yolunda yapılması gerekenler konusunda görüşler ortaya konmuştur.

Koro şenliklerinin düzenlenmesinde ve şenliklere katılımın sağlanmasında kamusal ve özel kurumların yanı sıra “uygar toplum/kültür kuruluş ve örgütleri”nin ilgi, yardım, destek ve katkılarının da büyük önem taşıdığına, bu nedenle bu konu üzerinde de durulması gerektiğine dikkat çekilmiştir.

Uluslararası olma yolunda bazı şenliklerin önemli adımlar attıkları ve çeşitli ülkelerden katılımcıları ağırladıkları konuşulmuş, bu şenliklerde yarışma boyutunun da yer alması konusunda görüşler belirtilmiştir.

Çalıştayda en çok üzerinde durulan konulardan biri de eğitimci sorunları olmuş, koro eğitimcilerinin eğitimlerinden, görev yapmakta oldukları kurumlardaki çalışma koşullarına kadar birçok konuda büyük sıkıntılar yaşadıkları dile getirilmiş, müzik eğitimcilerinin koro çalıştırmak ve şenliklere katılmak konusunda da yeterince bilinçli olmadıkları, şenliklerin,  mesleklerine, ülke müzik eğitimine, öğrencilerin başarı ve motivasyonlarına pek çok farklı açıdan sağladığı katkıları yeterince bilmedikleri ve koro çalıştırıp şenliğe katılmayı bir külfet olarak gördükleri anlaşılmıştır. Bu konuda önce müzik eğitimcilerinin bilinçlendirilmelerinin daha doğru bir yaklaşım olacağı düşünülmektedir.

Çalıştayda alınan kararların, Denizli ve Bolu’da yapılacak çalışmalarla gözden geçirilerek geliştirilmesinin devam etmesine karar verilmiştir. Bir sonraki çalıştayın Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı tarafından ve Koro Eğitimcilerinin Eğitimi çalışmalarının da Denizli Pamukkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı tarafından düzenlenmesine karar verilmiştir.

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:18, Kasım, 2015, Çarşamba, günü, Afyonda, gerçekleştirilen, “Afyon, Kocatepe, Ün,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer KONGRE SEMP.PANEL Haberleri
4. İstanbul Folkloru Sempozyumu’nun ardından…
Türk Müziği’nin 2023 - 73 Yol Haritasının Belirlenmesi Uluslararası Sempozyumu'na başvurular…
Balıkesir’de Türk Müziği Sempozyumu…

Balıkesir’de Türk Müziği Sempozyumu…
Milas Belediyesi “Zeki Duygulu Sempozyumu“...
“Türk Müziği’nin Yaşatılmasında ve Geliştirilmesinde STK’ların Rolü Ulusal Sempozyumu” başvuruları başladı…
Kütahya 11. HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU başvuruları başladı…
Müzik ve Bilimler Sempozyumunun Ardından… Prof. Dr. Gözde Ç. Sarı
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

Prof.Dr. Gültekin Oransay'ın vefatının 31. yıldönümü...
İşlevsel Müzikoloji - Functional Musicology… Dr. Ayhan Sarı
28. Mavi Nota Müzik Ödülü Olimbera Voice Korosu’nun…
Seyit Yöre ile “Mesut İktu: Cumhuriyet’in 50 Yıllık Sesi” kitabı üzerine...
Müzisyenin çıkmazı… Dr. Fatih Coşkun*
İstanbul Müzik Müzesi Müdürlüğü’ne Dr. Ayhan Sarı atandı…
Toplumun "Korkuluk Argümanı" ve “Halil Sezai olayı”… Gökmen Özmenteş
Akademik yağmacılıkta ibret tablosu…
Fırat Kutluk ile “Beethoven“ kitabı üzerine...
Deneysel covit19 bulaştırma konseri…
Günün Sözü
Müzik, ruhu kelimelerden daha etkili binlerce şeyle doldurur…
(Mendelsohn 1809-47)

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,23ms