Bugün - 8 Nisan 2020 Çarşamba
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 11°°C
Yazar Detayları

M. Hakan Cevher

M. Hakan Cevher - Bravo çocuklarımıza...

Bravo çocuklarımıza...
Yazı Tarihi: 4 Mayıs 2015 Pazartesi

Geleneksel Türk Müziği’nin gelişimi için gerekli ilk hamle, müziğin salt eğlence ve içecek mezesi olmayıp, bir kültür öğesi olduğu bilincini taşımak ve bu bilincin ışığında, yalnız yetişkinlerin tüketmemesi ilkesiyle çocuklara yatırım yapılması olarak düşünülmelidir. Bu yönde birikim sağlayabilmek için, resmi kurumların bizzat gönüllü olarak çalışması ve üretmesi konusunda, belirli alışkanlıkların terk edilip kullanılmamak üzere bırakılması -her ne kadar zor gibi görünse de- olanaksız olmadığı bilincini destekleyen uygulamaların başlatılması vazgeçilmez bir önem taşımaktadır.

Bugün, Türkiye toprakları üzerinde tüketilmekte olan geleneksel müzik ürünlerinin %99’unun, yetişkinler için üretildiği göz önüne alındığında, iyi müzik icra edenlerin azlığı konusundaki itirazımızın ne derece yersiz olduğu aşikâr kendini gösterir!... Şüphesiz, her yetişkin kötü müziği tercih etmez, bilinçli dinleyiciler de vardır ve herkesçe malum olan bu azınlık, savımızı desteklemekten öte bir fayda sağlamaz.

Yapılan etkinliklerin ne kadarının çocuklara yönelik olduğunu söyleyebiliriz ki? Bugün geleneksel Türk müziği dağarının ne kadarı çocuklara yöneliktir? Sonra, çocuklarımızın kendi müziklerini sıkıcı bulmalarına anlam veremeyip, bazen kızarak, bazen de üzülerek yakınmamız, sorunun ne kadarının farkında olduğumuzu ifade edebilir?

Üretilen müziğin hedef kitlesi bile belirlenmiş değildir, kaldı ki çocuklar amaç olabilsin. Yetişkinlerin bile anlamakta güçlük çektiği sözel eserler, hele bir de ağızlarında geveleyerek, birbirlerine yaslanıp seslendirme yapan koro icracılarıyla, ne kadar bilinçli müzik tüketicisi olduğumuz düşünülebilir? Teması; ayrılık, aşk olan çok büyük çoğunluk sözel eserlerin ifade edeceği duyguların çocuklarımız tarafından istekle tüketilebilmesi ne kadar abes ise, sıkıcı bulmaları da bir o kadar mantıklı ve haklıdır. Bravo çocuklarımıza… Yapılması gerekeni, her fırsatta riyasızca ifade etmek dürüstlüğü, sadece onlarda var çünkü.

İlköğretimle başlayan bu büyük sorunun en önemli bulgusu, müzik öğretiminin, geleneksel müziğimiz ile başlatılmaması olarak özetlenebilir. Çok özendiğimiz Avrupa ve Amerikalıların kendi geleneksel müzikleri ile eğitime başladıkları ve bizde de öyle olması gerektiği, yine Avrupalı müzik bilimciler tarafından önerildiği gün gibi aşikâr iken, bizim öz müziğimizi daima ileri yaşlara ertelememiz, konunun en temel sorunu olarak görünüyor.

Tabii ki, sorun üretimle alâkalı. Ülkemizdeki geleneksel müzik eğitimi veren konservatuvarlarda, bir elin parmaklarını doldurmayacak kadar az sayıda bestecilik bölümünün bulunması, şu anda yakındığımız vahim durumu fazlasıyla desteklemektedir.

Çok az sayıdaki makamsal çocuk şarkılarının, gayenin ne kadar gerisinde kaldığını, çocuğunuza sorarak kolayca öğrenebilirsiniz.

Eğer çocuğa yatırım yapmaz, onlar için eser üretmezsek, müziğimizin gelişmesi şöyle dursun  -korkarım- iki koltuk değneği ile yaşamını sürdürmek zorunda kalacak, Neyzen’in dediği gibi!..

M. Hakan CEVHER

 
İletişim E-Posta: hakan.cevher11@gmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

1000 el, 1 sanat…
Bizde, Koro Disiplini...
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda...
Şâir, Yazar, Eğitimci, Besteci ve Politikacı: Rüştü Şardağ
Fahriye Hanım ve Zeki Bey...
Sanata üniforma giydirilemez...
Geleneğin farkına varmak…
Bravo çocuklarımıza...
Armut yemekten korkmayın, elmanın tadını unuturum endişesiyle...
Çalgı bir ömür...
Diğer Yazarlar

Yağmacı kasasıyla meşgul!..
Kitabu İlmi'l-Musiki Alâ Vechi’l-Hurûfât'ın müellifi kimdir? -6-
Kendi geleneğini oluşturamadan müziğe yabancılaşan korolarımız…
Müzik, ideoloji ve zizek
Ben önemsemedim, sen de önemseme…
Koro sendromu…
Arabesk müzik geri (mi) dönüyor?..
Halk Musıkisinin Sözlüğü...
Müzikoloji, Müzik Sosyolojisi ve Meragi...
Çevrimiçi Türk Halk Musikisi Videoları: "Konma Bülbül Konma Nergis Daline"
Günün Sözü
Dünyanın en zeki insanı da olsanız, bulunduğunuz ortam vasat ve vasatın altındaki kimselerden ibaret ise, düzeyinizi bile koruma imkanınız yoktur. Hepimiz beraber en çok zaman geçirdiğimiz beş kişinin ortalamasıyız.
( Jim Rohn)

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,61ms