Bugün - 20 Ekim 2020 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 27°°C
Haber Detayları

Müzik ve Bilimler Sempozyumunun Ardından… Prof. Dr. Gözde Ç. Sarı

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü “Uluslararası Müzik ve Bilimler” “Music & Science” Sempozyumunu 17-19 Nisan 2019 tarihlerinde İTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu 101-102 numaralı Anfilerde ve Mustafa Kemal Anfisi’nde eş zamanlı olarak gerçekleştirdi.

KONGRE SEMP.PANEL Haberi - 27 Nisan 2019 Cumartesi - 23:35
İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü “Uluslararası Müzik ve Bilimler” “Music & Science” Sempozyumunu 17-19 Nisan 2019 tarihlerinde İTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu 101-102 numaralı Anfilerde ve Mustafa Kemal Anfisi’nde eş zamanlı olarak gerçekleştirdi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Geniş katılımlı “Müzik ve Bilimler” sempozyumu, sosyal ve beşeri bilimlerden, mühendislik ve doğa bilimlerine  farklı disiplinlerden müzik ve bilim insanlarını aynı zeminde buluşturdu. Müziğin kesişimde yer aldığı disiplinler arası araştırma alanlarını  içeren 3 ayrı salonda eş zamanlı yürüyen 11 oturuma, 2 farklı daveti konuşmacı sunumuna ve gelenekselden moderne 4 farklı grubun konserine ev sahipliği yaptı.

Sempozyumun akademik kurulu farklı üniversite ve disiplinlerden 55 akademisyenden oluşuyordu. Düzenleme kurulu ise İTÜ TMDK Müzikoloji Bölümü akademik kadrosundan oluşturulmuştu.

Sempozyumun birinci günü Doç. Dr. Ozan Baysal (Müzikoloji Bölümü Öğretim Üyesi), Doç. Dr. Tolgahan Çoğulu (İTÜ TMDK Müdür Yardımcısı Çalgı Bölümü Öğretim Üyesi) ve Prof. Songül Karahasanoğlu’nun (Müzikoloji Bölüm Başkanı) açılış konuşmalarını,  davetli konuşmacı Chicago Üniversitesi Öğretim üyesi Thomas Christensen’in “Müzik ve Bilimin Ebedi Örgüsü” “The Eternal Braiding of Music and Science” başlıklı konuşması izledi. Bu sunum müzik teorisini tarihsel ve sosyal boyutuyla ele alan bir literatür sunması açısından çok önemliydi. Sempozyumun bir diğer davetli konuşmacısı Cambridge Üniversitesi Öğretim Üyesi Ian Cross’un ikinci gün yaptığı  “Müzik, Konuşma ve İnsan İletişim Araç Seti” “Music, Speech and the Human Communicative Toolkit” başlıklı konuşması ise müzik algısı çalışmalarına yön verici ve önemli veriler içeriyordu.

Sempozyumun farklı ülke ve üniversitelerden gelen 120 akademisyene ev sahipliği yapmasıyla birlikte bir diğer önemli özelliği iki farklı eserin dünya prömiyerini sunması, gelenekselden çağdaşa farklı tınılardan oluşan konserlerle izleyiciyi buluşturmasıydı. Sempozyumun birinci günü akşamı geleneksel unsurların çağdaş müzikte kullanımı konusunda bestecilere araştırma olanakları sunmayı amaçlayan “NK Ensemble”, 2018 Andante Dergisi Donizetti Yılın Bestecisi ödülü sahibi Dr. Onur Türkmen’in eserlerini icra etti. Türkmen’in öğrencileri genç bestecilerin eserlerinin de icra edildiği programın başlığı “Anımsama ve Yankılar” (Evocations and Echoes) idi. İkinci akşam konserinde ise İTÜ TMDK öğretim elemanlarından oluşan “Hanımelinden Nağmeler” topluluğu Türk Müziği repertuarından parçalar seslendirdi. Ayrıca Dr. Eray Altınbüken’in “Yarının Gölgesi” ve Dr. Recep Gül’ün “Zamanın Akışına İki Şarkı”  adlı yeni eserlerinin dünya prömiyeri gerçekleştirildi.

Kapanış oturumu bilimsel bir sempozyuma yakışır bir nitelikte, Prof. Songül Karahasanoğlu ve Doç. Dr. Ozan Baysal’ın oturum başkanlığında gerçekleşti. Prof. Dr. Thomas Christensen, Prof. Dr. Ian Cross, Prof. Dr. Oya Levendoğlu, Doç. Dr. Cenk Güray, Doç. Dr. Mustafa Kemal Karaosmanoğlu, Dr. Paul Whitehead ve Dr. Onur Türkmen’in önemli değerlendirme ve katkılarıyla sempozyum sona erdi.

Bilim dolu üç güne ev sahipliği yapan İTÜ Rektörlüğü’ne, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müdürlüğü’ne, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü’ne, katkıda  bulunan  Aydın Doğan Vakfı, İTÜ Vakfı, BİLSAS, Nestle, Nescafe,  Redbull, Turkcell, Kalan Müzik ve emeği geçen tüm kurum, kuruluş ve katılımcılara ve en önemlisi özverili bir şekilde görev yapan İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü Lisans ve İTÜ SBE Müzikoloji ve Müzik Teorisi Anabilim Dalı lisansüstü öğrencisi arkadaşlara sonsuz teşekkür eder, İTÜ TMDK Müzikoloji Bölümü’nün kurucusu Prof. Yalçın Tura’nın bıraktığı aziz miras ve  kaybettiğimiz hocamız Prof. Şehvar Beşiroğlu’nun aziz hatırası önünde saygıyla eğilmeyi bir borç bilirim.

 

 

Haberin Diğer Fotoğrafları
Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:İstanbul, Teknik, Üniversitesi, Türk, Musikisi, Devlet, Konservatuarı, Müzikoloj,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer KONGRE SEMP.PANEL Haberleri
4. İstanbul Folkloru Sempozyumu’nun ardından…
Türk Müziği’nin 2023 - 73 Yol Haritasının Belirlenmesi Uluslararası Sempozyumu'na başvurular…
Balıkesir’de Türk Müziği Sempozyumu…

Balıkesir’de Türk Müziği Sempozyumu…
Milas Belediyesi “Zeki Duygulu Sempozyumu“...
“Türk Müziği’nin Yaşatılmasında ve Geliştirilmesinde STK’ların Rolü Ulusal Sempozyumu” başvuruları başladı…
Kütahya 11. HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU başvuruları başladı…
Müzik ve Bilimler Sempozyumunun Ardından… Prof. Dr. Gözde Ç. Sarı
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

Müzisyenin çıkmazı… Dr. Fatih Coşkun*
Toplumun "Korkuluk Argümanı" ve “Halil Sezai olayı”… Gökmen Özmenteş
Akademik yağmacılıkta ibret tablosu…
Fırat Kutluk ile “Beethoven“ kitabı üzerine...
Deneysel covit19 bulaştırma konseri…
Rusya’da Bale Topluluğu’nda 50 sanatçıda covit 19 tesbit edildi…
“İstanbul Devlet Opera ve Balesi, aşıyı mı buldu? Ali Eyüboğlu
Feyzan Göher Vural - “Orta Asya ve Sibirya Türk Müziğinde Hayvan Üslubu” yayınlandı…
Bir emeklilik hikayesi… Tanburi Hakan Talu
“Kûçeksünbüle” makamını kim buldu?.. Recep Uslu
Günün Sözü
Musiki öyle bir denizdir ki, ben hala içine giremedim...
(Hamamizade İsmail Dede Efendi 1778-1846)

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,28ms