Bugün - 11 Temmuz 2020 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 27°°C
Haber Detayları

“Milli Eğitim Kültür ve Spor Bakanlığı“ mı geliyor?..

Ülkemizde kültür hayatının geleceğini etkilemesi kuvvetle muhtemel önemli bir konu dolaşıyor dillerde. Dillerde diyoruz, çünkü herşey 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinden sonra belli olacak. Mevcut bakanlıkların yeniden yapılandırılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu bakanlıklardan bir tanesi de Kültür ve Turizm Bakanlığı.

DÖNÜŞÜM Haberi - 28 Mayıs 2018 Pazartesi - 10:03
Ülkemizde kültür hayatının geleceğini etkilemesi kuvvetle muhtemel  önemli bir konu dolaşıyor dillerde. Dillerde diyoruz, çünkü herşey 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinden sonra belli olacak. Mevcut bakanlıkların yeniden yapılandırılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu bakanlıklardan bir tanesi de Kültür ve Turizm Bakanlığı.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Daha önce konuya değinmiş "Turizm para getiren, kültür para götüren" ama herşeyin para demek olmadığı, bir bakanlıkta yer alan bu iki alanın bütçelerinin nasıl dağıtılacağı" içeriğinde bir yazı kaleme almıştık.

Sonrası uygulamalarda işin kültür kısmı gerilerde kalmış, ilgi görmemiş, kendi haline bırakılmış, hatta son dönemlerde “Sanat/kültürde başarılı olunamadığı" açıkça dile gelir olmuştu.

Kültürde devlet uygulamaları açısından bir aşama uzun zamandan beri bekleniyor, merak ediliyordu.

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimine günler kala Kültür Turizm Bakanlığı'nın kapatılacağı gündeme geldi ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuya ilişkin açıklama yapmak zorunda kaldı. 28 Mayıs 2018 tarihli konuşmasının temelinde turizme önem verdikleri vurgusu hissediliyordu. Yani Turizm konusunda açık konuşurken Kültür Bakanlığının ne olacağı sorusuna tam olarak açıklık getirmedi.

Bu da kafalarda soru işaretlerinin artmasına neden oldu.

Dışişleri Bakanı, Kültür Bakanı Fahri Yardımcısı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklaması şöyle:

"Bu tartışmalar özellikle sosyal medya üzerinde, bu dezenformasyonun doğru olmadığını sizlere vurgulamak isterim. Sadece yeni yapılanmada iki şey düşünüyoruz. Bir Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı birlikte mi olmalı, ayrı mı olmalı. Turizm sektöründe de farklı görüşler var, bazı arkadaşlarımız birlikte olursa daha iyi olur, bazı arkadaşlarımız ayrılsa daha iyi olur, 'Biz turizmiz, kültür yönüyle bizi bağlamaz' diyenler var. Tersini de savunanlar var. Kendi içimizde de Ankara'da devletin içinde bürokrat, uzman arkadaşlar bu konuda farklı görüşler söyleyebiliyor. Bunlar doğaldır. Ama bizim bir gayemiz var. Turizm Bakanlığı birlikte de olsa devam edecek, ayrı da olsa devam edecek. Bir gayemiz var, Turizm Bakanlığını daha dinamik hale nasıl getirebiliriz, bürokratik engellerden nasıl kurtarabiliriz, bu yapılanmayı nasıl pratik hale getirebiliriz. Turizm sektörünün Ankara'da işlerinin hızlı görülmesi için sistemi nasıl güçlendirebiliriz, nasıl yenileyebiliriz. Bunun gayreti içindeyiz. Bu konuda da özellikle Bakanımız Numan bey, müsteşarımız başta olmak üzere üst düzey bürokratlarımızın ciddi gayretleri var. Bunları nereden biliyorsunuz, bir Antalyalıyım, turizmin içindeyim, iki turizm bakanımızın fahri olarak ikinci yardımcısıyım Dışişleri Bakanı olarak, yardımcı olmaya çalışıyoruz."

Görüldüğü gibi Kültür Bakanlığı ile ilgili net bir açıklama yok. Ama Sayın Bakanın Turizm Bakanlığı hakkında söylemi net, diyor ki :

"…Bir gayemiz var, Turizm Bakanlığını daha dinamik hale nasıl getirebiliriz, bürokratik engellerden nasıl kurtarabiliriz, bu yapılanmayı nasıl pratik hale getirebiliriz. Turizm sektörünün Ankara'da işlerinin hızlı görülmesi için sistemi nasıl güçlendirebiliriz, nasıl yenileyebiliriz. Bunun gayreti içindeyiz…"

Sayın Bakan Kültür Bakanlığı konusu üzerinde pek durmuyor. Üzerinde durduğu daha çok Turizm Bakanlığı.

Bu tür konularda hemen fikrine başvurulan yazdıklarına bakılan Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi konuyu köşesine taşımış yeni bakanlıkları belirttikten sonra Kültür Bakanlığı, Gençlik Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın birleştirileceğini isminin de "Milli Eğitim Kültür ve Spor Bakanlığı" olacağını yazmış ve sonuna da şöyle bir not düşmüş:

"Tekrar ifade edeyim. Bunlar henüz taslak çalışmalar. Net olan sadece bakanlık sayısının azaltılacağı. Sadece bakanlıklar birleştirilmeyecek. Yeni sistemde bakanlar, milletvekilleri arasından seçilemeyeceği için özel sektörden, üniversitelerden, toplumun diğer kesimlerinden liyakat ve ehliyete göre isimler bakan olabilecek."

Görüldüğü gibi Kültür Bakanlığı'nın Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Spor bölümü ile birlikte (Gençlik kısmı yeni kurulacak olan Aile Gençlik ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na) Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlanması ve isminin de  "Milli Eğitim Kültür ve Spor Bakanlığı" olması yönünde açık bir çalışma sözkonusu.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın içinde halk oyunlarından, şarkı/türkü, resim, spor gibi birçok çalışma ve yarışma düzenlemeleri bulunduğunu biliyoruz. Fakat bunları öğrenciye sistematik, bilinçli bir yolla öğretecek, benimsetecek uygulamalarını ve en önemlisi sonucunu göremiyoruz.

Dememiz o ki; Milli Eğitim Bakanlığı'nın on yıllardır içinde bulunduğu "yap boz" uygulamaları, hala sistemi oturtamaması, yoğunluğu, politik ilgi merkezi olması, Gençlik Spor Bakanlığı'nın da gençleri yönlendirme konusunda bir ses getiremediği düşünülürse böyle bir yapının içine Kültür Bakanlığı'nı dahil etmek pek başarı getirecek gibi görünmüyor.


Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Ülkemizde, kültür, hayatının, geleceğini, etkilemesi, kuvvetle, muhtemel, , önem,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer DÖNÜŞÜM Haberleri
Müzikte batılılaşma travması “tedavi“ edilebildi mi?.. Ayhan Sarı
Fazıl Say'ın Ömer Hayyam paylaşımı için dava açan Ali Emre Bukağılı A.Oktarcı'lıktan tutuklandı…
Para karşılığı akademik yayınlar skandalı…

Para karşılığı akademik yayınlar skandalı…
Devlet sanat uygulamalarında yeni dönem…
Türkiye'de sinemanın ilk müzikolog rolü... Ayhan Sarı
“Milli Eğitim Kültür ve Spor Bakanlığı“ mı geliyor?..
TSE'den Mehter Takımı Standartı yayınlandı...
Diğer Başlıklar

Harvard Üniversitesi dersleri 2020-21 öğretim yılında internet üzerinden...
Fatih Sultan Mehmet’in resmedildiği 500 yıllık tablo hakkında…
Türkiye’de covit-19 sürecinde müzisyenler ve müzik performansına etkileri… Orkun Zafer Özgelen
Kemençe Kuartet …
Murat Karahan konseri ve apolitik bir beğeninin olanağı… Prof.Dr. Gökmen Özmenteş
Coronavirüs'e karşı yeni konser salonu (2020)...
Telli Çalgılar Yarışması...
Aşık Mahzuni Şerif: : "İşte gidiyorum çeşm-i siyahım" ... Halil Atılgan
Mesut Mertcan ve Adana Huzurevi… Recep Ergül
Amsterdam Concertgebouw konser salonunda coronavirüs trajedisi: 4 ölü...
Günün Sözü
Türkiye akademik müzik hayatındaki içsel çatışmalar bize tarihimizin bir mirasıdır...
(Ayhan Sarı)

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,27ms