Bugün - 18 Ekim 2019 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 23°°C
Haber Detayları

Konferans Turizmi… Dr. Yavuz Eryılmaz

Yıllardır paralı sempozyum ve kongrelerin müzikbilim alanına yarar değil, zarar verdiğini dilimiz döndüğünce yazıp duruyoruz. Bizim meslek toplantılarının mühendislik, tıp vs gibi, katılımcıların oralarda öğrendikleri yeni bilgileri müşterilerine satıp daha çok para kazanmasına olanak veren bir yapıda olmadığını, dolayısıyla bu sempozyum kongre vs toplantılara sadece akademik titr çıkarı/hevesi olan akademisyenlerin katıldığını dile getiriyoruz… Meğer aynı durum tıp alanında da görülmeye başlanmış. iç hastalıkları uzmanı Dr. Yavuz Eryılmaz' ın, Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'nın somut, objektif bir yapıda kurduğu, aydınlatıcı yazılarıyla topluma faydalı olarak gördüğümüz web sitesi www.ahmetrasimkucukusta.com'da yayınladığı "Konferans Turizmi" başlıklı yazısı bu açıdan bize oldukça anlamlı geldi. Paralı kongre ve sempozyumları savunanların da okuyacağını ümid ediyoruz…

KONGRE SEMP.PANEL Haberi - 15 Haziran 2017 Perşembe - 01:18
Yıllardır paralı sempozyum ve kongrelerin müzikbilim alanına yarar değil, zarar verdiğini dilimiz döndüğünce yazıp duruyoruz. Bizim meslek toplantılarının mühendislik, tıp vs gibi, katılımcıların oralarda öğrendikleri yeni bilgileri müşterilerine satıp daha çok para kazanmasına olanak veren bir yapıda olmadığını, dolayısıyla bu sempozyum kongre vs toplantılara sadece akademik titr çıkarı/hevesi olan akademisyenlerin katıldığını dile getiriyoruz… Meğer aynı durum tıp alanında  da görülmeye başlanmış. iç hastalıkları uzmanı Dr. Yavuz Eryılmaz' ın, Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'nın somut, objektif bir yapıda kurduğu, aydınlatıcı yazılarıyla topluma faydalı olarak gördüğümüz web sitesi www.ahmetrasimkucukusta.com'da yayınladığı
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Konferans Turizmi… Dr. Yavuz Eryılmaz

"Uzun zamandır bırak kitap okumayı, kendi kurmuş olduğum Anadolu Dahiliye toplantılarına bile gitmiyorum. Kerameti kendinden menkul bazı büyük  bilim adamlarını(!) dinledikçe çok sevdiğim mesleğimden iyice soğudum..

Bu oluşumu kurmaktaki asıl maksadım, bu tür konferanslarda hep ayni kişilerin çıkıp bir şeyler anlatmasına engel olup, gençlere yer açmaktı.. Konuşmacılar Anadolu yakasındaki eğitim hastanelerinin son sene asistanları veya yeni uzman olmuş kişilerinden seçiliyordu. Konuşmanın oturum başkanı seçilen eğitim kurumunun şefi veye ana bilim dalı başkanı oluyordu.

Konferanslardaki ağırlık bilimsellikten çok konferans turizmine doğru kaydığından bu oluşumun süregelmesinde yarar görmedim. Konferansı turistik otelde yaptığımızda salon hıncahınç doluyordu ama, otel toplantısını destekleyenlerden salon fiyatları pahalı diye reaksiyonlar gelmeye başladı.

Bunun üzerine Siyami Ersek Hastanesinin konferans salonunu kullanmaya başladık başlamasına ama katılımcılar gittikçe azalmaya başladı ve son toplantımızda sadece dört kişi gelmişti. Sonuçta bu işe nokta konuldu.

Bu tür toplantıların bilimsel boyutu yanında, büyük bir ekonomik boyutu da vardır. O toplantıya katılımcı getiren firma bu toplantıya çok büyük bir bütçe ayırıyor. Toplantıyı düzenleyen kuruluş ise, konuşmacılara konuşmacının popülaritisine göre konuşma hakkı ödüyor.

Toplantıya katılanların pek çoğu konferansı dinlemek yerine, ya denize gidip güneşlenirler ya da alışverişe giderler. Yani konferans turizmi.

Bu davranış hemen hemen dünyanın her yerinde üç aşağı beş yukarı aynidir. Hele hele Amerika’da işler daha da uzmanca yapılır. Örneğin Amerika’nın belli başlı konferans merkezleri vardır ve o şehrin belediye başkanı benim şehrimde konferans yapılsın diye konferansı düzenleyen kuruluşa teklifler götürür. Düşünün bir AHA veya ACC konferansına minimum 50000 kişi katılır. Katılımcıların az bir kısmı dinlemeye giderlerse de gerisi alışverişe, restoranlara giderler. Bu da o yörenin ekonomisini oldukça canlandırır.

Ama, aşağıda adresini vereceğim güncelleme konferansı bu işi son derecede ciddi olarak yapar. Ben bu konferansa 1991 yılından beri katılırdım. Orada yaşadığım ve ömür boyunca da bir göremeyeceğim bir olaya 1995 yılında şahit olmuştum. O toplantıya katılanlardan başka da kimsenin böyle bir duruma şahit olabileceklerini hiç sanmıyorum.

Birinci konuşmacı C.Furberg bir ilacı yerin dibine soktu, ikinci konuşmacı F.Messerli ilacı destekledi. Tam konuşma bittiğinde bir salon görevlisi  oturum başkanının yanına giderek bir kağıt uzattı. Başkan o kağıttaki yazıyı  önce Almanca olarak bize okudu ve tercüme etti.

Yazı, İsviçre Federal Mahkemesinden geliyor ve ilacı üreten firma mahkeme kararı ile oturumu durdurup kendi avukatlarını konuşturttu. Avukat kürsüye çıktığından yaklaşık 800-900 kişilik salon, salon görevlileri ve firma yetkilileri dışında tamamen boşaldı. Avukat konuşmasını bitirince bir salon görevlisi bizlere haber verdi ve tekrar salona girdik. İşte konferans ciddiyeti böyle olur ve bir daha da kimsenin böyle bir olayı yaşayacağını tahmin etmiyorum.

Özellikle bizde; bildiğimiz hep ayni bilgiler, konular sanki yeni bir şeymiş gibi terennüm edilip duruluyor. Zaten hipertansiyon gibi konularda duvara toslanmış olup, adeta deniz bitti diyemeyip ikili üçlü kombinasyonlardan medet umuluyor. Bunun ötesinde bir de işin içine bir de siyaset karıştı mı işler iyice karman çorman oluyor.

Bunlar bitecek gibi değil.

Yazının bundan sonrası tıp alanının spesifik terminolojisine girdiği için yönlendirme yapmakla yetiniyoruz.

. . .

Yazının tümü için bkz:

http://ahmetrasimkucukusta.com/2017/06/14/misafir-yazar/konferans-turizmi/ 

 

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Yıllardır, paralı, sempozyum, kongrelerin, müzikbilim, alanına, yarar, değil, za,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer KONGRE SEMP.PANEL Haberleri
Milas Belediyesi “Zeki Duygulu Sempozyumu“...
“Türk Müziği’nin Yaşatılmasında ve Geliştirilmesinde STK’ların Rolü Ulusal Sempozyumu” başvuruları başladı…
Kütahya 11. HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU başvuruları başladı…

Kütahya 11. HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU başvuruları başladı…
Müzik ve Bilimler Sempozyumunun Ardından… Prof. Dr. Gözde Ç. Sarı
İTÜ TMDK Müzik ve Bilimler Sempozyumu başlıyor…
YÖK uyandı: Paralı "hakemli dergi yazıları" ile "Paralı konferans katılımları" mercek altında…
Erol Sayan söyleşisi İTÜ TMDK'da…
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

Akademik titr yükseltilerinde “Lisans-YL-Doktora-Doç-Prof“ yükseltisi karmaşası…
Balıkesir’de Türk Müziği Sempozyumu…
Milas Belediyesi “Zeki Duygulu Sempozyumu“...
“İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası Beste Yarışması“na son başvuru: 30 Kasım 2019…
“Türk Müziği’nin Yaşatılmasında ve Geliştirilmesinde STK’ların Rolü Ulusal Sempozyumu” başvuruları başladı…
Kütahya 11. HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU başvuruları başladı…
Azerbaycan Kadim Musiki Aletleri Topluluğu konseri Bakü'de...
Gülsin Onay Piyano Festivali Gazimağusa’da…
Filateliden müzikolojiye ve bir müzikolog gözüyle pullar… Dr. Gökhan YALÇIN
Şarkı aynı, besteciler farklı!.. Necdet Kurt
Günün Sözü
UFO, Altın Çağ, köylüye klasik müzik sevdirmek, müzik ile tedavi etmek vs gibi konuların savunucuları eğer gerçekten gelişselerdi, 21.yy'da mesleklerini ve söylemlerini hala yürütüyor olamazlardı…
()

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,28ms