Bugün - 28 Ekim 2020 Çarşamba
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 27°°C
Haber Detayları

İstanbul “Müzikte Metodoloji ve İletişim Sempozyumu“ programı belli oldu…

23. İSTANBUL TÜRK MÜZİĞİ GÜNLERİ kapsamında MÜZDAK ve İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü işbirliğiyle 11-12 Mayıs 2016 tarihleri arasında Şişli Meslek yüksek Okulu'nda (eski Şişli Belediye Binası) gerçekleştirilecek olan “ULUSLARARASI MÜZİKTE METODOLOJİ ve MÜZİKLE İLETİŞİM SEMPOZYUMU" programı belli oldu.

KONGRE SEMP.PANEL Haberi - 19 Mart 2016 Cumartesi - 10:50
23. İSTANBUL TÜRK MÜZİĞİ GÜNLERİ kapsamında MÜZDAK ve  İstanbul  Şişli Meslek  Yüksekokulu Müdürlüğü  işbirliğiyle 11-12 Mayıs 2016 tarihleri arasında Şişli Meslek yüksek Okulu'nda (eski Şişli Belediye Binası) gerçekleştirilecek olan  “ULUSLARARASI MÜZİKTE METODOLOJİ ve MÜZİKLE İLETİŞİM SEMPOZYUMU
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

İSTANBUL TÜRK MÜZİĞİ DERNEK ve VAKIFLARI DAYANIŞMA KONSEYİ                                                                                           

İSTANBUL ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ                          

“MÜZİKTE METODOLOJİ VE MÜZİKLE İLETİŞİM ULUSLARARASI  SEMPOZYUMU”

(11-12 Mayıs 2016) 

 

Sempozyum programı

11 Mayıs 2016, ÇARŞAMBA

 

 

09.00 - 9.45   Kayıt

09.45  Saygı duruşu, İstiklal Marşı

Konuşmalar:

Y. Doç. Dr. Göktan AY / İTÜ T.M.D.Konservatuarı Sanatçı Öğr. Üyesi/ İstanbul Türk Müziği Dernek ve Vakıfları Dayanışma Konseyi (MÜZDAK) Başkanı

Doç.Dr. Cihan ERDÖNMEZ / Şişli Meslek Yüksekokulu Müdürü


Konferanslar/Bildiriler Oturum Başkanları: Y. Doç. Dr. Göktan AY, Doç. Dr. Hanefi ÖZBEK

10.20 Prof. İlhan ÖZKEÇECİ / YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi, "Yeni Bir Çalgı: “Tarab” ve Türk Musıkisinin Evrenselleşmesindeki Yeri"

10.40  Prof. Dr.Selçuk BASA / Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi,  Çene-Yüz Cerrahı, Müzisyen,   “Yüzün Armonisi (Facial Harmony)”

11.00  Öğr. Gör. İnanç AYAR / Boğaziçi Ün. Eğitim Fakültesi, “Girişimcilik, Öğrenme ve Cesaret”

11.20 Dr. Ayhan SARI / Müzikolog, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanatçısı, “Geleneksel Türk müziği'nin kayıp ilk "Ney Metodu & Santur Metodu"nun ibret verici öyküsü…”

11.40   Necef UĞURLU / Yazar,Senarist, “Kamu Yayıncılığı,  Dramalar, Müzik  ve  'Biz' Olmak Meselesi”      

 

YEMEK ARASI

1.Oturum Başkanları: Doç. Dr. Nermin QARALOVA, Y. Doç. Dr. Süleyman ERGUNER

13.00 Öğr. Gör. Ali Kazım Akdağ / İTÜ T.M.D. Konservatuarı Çalgı Eğitimi Bölümü,“Öğretim Materyali Olarak Bağlama Metodları ve Uygulamaya İlişkin Problemler.”

13.20 Yrd. Doç. Dr. Esin de THORPE MİLLARD / Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı, “Kültürlerarası İletişimde “Akış” Kavramı ve Müzik Alanına Yansımaları”

13.40 Doç. Dr. Gözde ÇOLAKOĞLU SARI / İTÜ T.M.D.Konservatuarı Müzikoloji Bölümü, “Türk Makam Müziği’nde Çalgı Metodolojisi, Meşk Geleneği ve Metod…”

14.00 Arif SAĞ-Erdal ERZİNCAN / THM Sanatçısı-Virtüoz-Eğitimci, “Bağlamadaki Tezeneli ve Tezenesiz (şelpe) İcraya İlişkin Metodik Yöntemlerdeki Sorunlar ve Çözümlemeleri…”

14.20 Prof. Dr.Turan SAĞER - Öğr. Gör. Levent ÜNLÜ / Y.T.Ü. Sanat Tasarım Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü - Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi GSEB Müzik Eğitimi ABD, “Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Alanı Kapsamında Piyano Eğitiminde Kullanılmakta Olan Ders Kitaplarının İçerik Yönünden İncelenmesi”

 

                                                         ARA     

2. Oturum Başkanları: Prof. Dr. Turan SAĞER, Öğr. Gör.  Feride MİRİSOVA

15.20 Yrd.Doç.Dr. Ali Korkut ULUDAĞ / Atatürk Üniversitesi  Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi GSF Müzik Eğitimi ABD, “Çalgı Eğitiminde  Kullanılan Yenilikçi Öğretim  Modelleri ve Temel Sorunlar”

15.40 Arş. Gör. Ahmet Serdar YENER / Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü, “Bağlamada Sağ El Tezene Tekniklerinin Öğretimi Üzerine Bir Yaklaşım”

16.00 Yrd.Doç.Dr. Recep USLU / Gazi Üniversitesi T.M.D.K. Müzikoloji Bölümü, “Nazariyat Tez Çalışmalarında Bazı Metot Problemleri: Kronoloji Hataları, Çeviri mi Sistematik Müzikoloji Metodu mu?”

16.20 Yrd.Doç.Dr. Derya KARABURUN DOĞAN- Okutm. Zafer KILINÇER / İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, “Dinsel İletişim Aracı Olarak Müzik.”

16.40 Yusuf Benli, Haliç Üniversitesi  Konservatuar, “Bağlama İcrasında Ses Estetiğinin Müzikal İletişime Etkisi”

17.00 Murat Baytaş, Prodüktör ve Genel Sanat Yönetmeni, "Sahne sanatlarında;  "senaryo-oyuncu-müzisyen-seyirci-kültür iletişimi" örneği;  ‘Colors Of Turkey (Türkiye’nin Renkleri) 

                                                                

                                          17.30 /  5  ÇAYI

12  Mayıs 2016, PERŞEMBE

 

3. Oturum Başkanları: Prof. Sabri YENER,  Doç. Dr. Okan Murat ÖZTÜRK

09.00 Doç. Dr. Mehmet KINIK / Fatih Üniversitesi Konservatuarı Türk Müziği Bölümü, “THM Çalgı Eğitiminde,  Temel İlkeler Üzerine Yapılandırılmış, Müfredat Oluşturmada Metodolojik Yaklaşıma Bir Örnek.”

09.20 Feride MİRİSOVA / Azerbaycan Milli Bilimler Akademiyası Folklor Bölümü,  “Şirvan Aşık Sanatında Musıkiyle İletişim Geleneği.”

09.40   Öğr. Gör. Dr. Bilen IŞIKTAŞ / İ. Ü. Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü, “20. Yüzyıl Osmanlı-Türk Müziği İcrasında Metodoloji Meselesi.”

10.00 Arş.Gör. Betül GÜNEŞ / Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, “Türk Din Mûsikîsi Dersi Üzerine Metodolojik Bir İnceleme.”

10.20 Prof. Mutlu TORUN / Haliç Üniversitesi Konservatuar, "Türk Müziğinde Enstrüman (çalgı) Metodu ve Öğretimi"

                                                                       ARA          

  4.Oturum Başkanları: Doç. Dr. Pınar SOMAKÇI, Doç. Dr. Ayhan HELVACI

11.00 Doç. Dr. Okan Murat Öztürk /  Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarı, “Türkiye'de Makam Eğitimi İçin Yeni Bir Yaklaşım ve Yöntem: Düzenler ve Nağmeler.”

11.20 Prof. Sabri YENER / Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fak. Müzik Bölümü, “Türk Halk Ezgileriyle Makamsal Solfej Eğitimi Üzerine Yeni Bir Yaklaşım ve Yöntem”

11.40 Prof. Dr. Naile RAHİMBEYLİ - Dr.Kamale ATAKİŞİYEVA / Azerbaycan Milli Bilim Akademisi Folklor Enstitütü, “Sözlü Eneneli Profesyonel Müziğinin Öğretimi Metodolojisi.”

12.00 Doç Dr. M. Kemal KARAOSMANOĞLU / Y.T.Ü. Sanat ve Tasarım Fakültesi, “Hesaplamalı Müzikoloji ve Türk Makam Müziği’ne Uygulamaları.”

12.20 Yrd. Doç. Dr. Okan SAĞLAMBİLEN / Ordu Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Müzik Bölümü, “Türk  Müziğinde,  Klarnet Eğitimine Yönelik Metodolojik Bir Yaklaşım”

12.40 Yrd.Doç.Dr. Göktan AY/ İTÜ T.M.D.Konservatuarı Müzik Teorisi Bölümü, “Müzik Eğitim Kitapları ve Metodları Tanıtım Yazılarındaki Türkçe Yanlışları ve  Ülkemizdeki İlk Metoda Hazırlık Çalışması”

     YEMEK ARASI

5.Oturum Başkanları: Yrd. Doç. Dr. Recep USLU, Dr. Ayhan SARI

13.40 Doç.Dr. Pınar SOMAKÇI / İ.Ü.Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü, “Geleneksel ve Modal Müzikler ABD, Ülkemizdeki Kanun Metodları ve Kanun Metodolojisi Üzerine Öneriler….”

14.00 Doç. Dr. Ayhan HELVACI / Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, “Bebeklik Döneminde Dinlenilen Şarkı ve Ninnilerin Çocukların Konuşma ve İletişim Becerilerine Etkisi.”

14.20 Yrd. Doç. Dr. Levent DEĞİRMENCİOĞLU / Erciyes Üniversitesi GSF Müzik Bölümü, “Türk Müziği Eğitiminde Metodoloji; Viyolonsel  Eğitimine Kolay Bir Başlangıç  İçin Makam Seçimi

 14.40 Yrd. Doç. Dr. Seher Tetik IŞIK /  Gazi Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, “Müzik Tarihi Yazım Metodolojisinin Temel Problemler”

 

           ARA                                                      

 6.Oturum Başkanları: Prof. Dr. Naile RAHİMBEYLİ, Öğr. Gör. Banu KARAKUŞ

15.20 Yrd.Doç.Dr. Seyran GAFARZADE / Batman Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü, “Sovyetlerin Yedi Yıllık İlk ve Orta Müzik Okullarında Okutulan Solfej (Kalmıkov – Fridkin) Metodolojisi Konusunda Açıklamalar ve Türkiye’nin Çağdaş Müzik Eğitim Sisteminde   İlişkin Öneriler.”

15.40 Prof. Dr.Turan SAĞER / Yrd.Doç.Dr. Betül KARAGÖZ, YTÜ Sanat  Tasarım Fakültesi - İnönü Üniversitesi  Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi ABD Müzik Öğretmenliği Programı, “Müzik Öğretmeni Adaylarının  Müzik Beğenisinde Sosyal İletişim Araçlarının  Etkisi.”

16.00 Doç. Dr. Nermin QARALOVA / Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti (Azerbaycan Devlet Kültür və Sanat Universitesi), “Müziğin Gelişimi ve İletişim  İçin; Eleştiri.”

 

                                     Genel Değerlendirme

 

 Doç.Dr.Hanefi ÖZBEK   Yrd. Doç. Dr. Göktan AY   Prof. Dr. Naile RAHİMBEYLİ   Prof. Dr. Turan SAĞER


Sempozyum Eş Başkanları

                                                     Doç.Dr. Cihan ERDÖNMEZ/Şişli Meslek Yüksekokulu Müdürü

Y.Doç. Dr. Göktan AY / İTÜ TMD Konservatuarı Sanatçı Öğretim  Üyesi, MÜZDAK Başkanı

Sempozyum Bilim/Sanat Kurulu

Y.Doç. Dr. Göktan AY / Başkan

Prof. Dr. Aynur AYDIN / Şişli Meslek Yüksekokulu Kurucu Müdürü (Başkan Yard.)

Prof. Dr. Robert Elliott / Tennessee State University

Doç.Dr. Murat Salim TOKAÇ, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürü

Prof. Dr. M. Hakan CEVHER / Ege Üniversitesi,  Devlet Türk Musıkisi Konservatuarı

Prof. Dr. Naile RAHİMBEYLİ / Azerbaycan Milli Bilim Akademisi Folklor Enstitüsü

Prof. Sabri YENER / Ordu Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fak. Dekanı ve  Müzik Böl. Başk.

Prof. Elio Orio / Pollini Konservatuvarı, Padova / Italya

Prof. Dr. Turan SAĞER / YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı,  Müzik ve Sahne Sanat. Böl. Başk.

Prof. Dr. Mina Ivanova / Assumption University, of Thailand, Music Department

Prof. Dr. Mustafa USLU / Marmara Ün. Eğit. Fak. Güzel Sanatlar Eğit. Müzik Öğretmenliği ABD Başk.

Doç. Dr. Sharon Lierse / Charles Darwin University

Doç. Dr. Hanefi ÖZBEK / Güzel Sanatlar, Tasarım  ve Mimarlık Fak.  Dekan Yard.,Türk Müziği Böl.

Doç. Dr. Sedaqet NEMETOVA / Nahçivan Devlet Üniversitesi

Doç. Dr. Pınar SOMAKÇI / İ. Ü. Devlet Konservatuvarı Geleneksel ve Modal Müzikler ABD Başk.

Doç. Dr. Feride TAGİROVA / Tataristan İlimler Akademisi, Dil, Edebiyat ve Sanat Ens. Kazan/Rusya

Doç. Dr. Okan Murat ÖZTÜRK / Başkent Üniversitesi, Devlet Konservatuarı

Y.Doç. Dr. Recep USLU / Gazi Üniversitesi T. M. D. Konservatuarı, Müzikoloji Bölüm Başkanı

Y.Doç. Dr. Süleyman ERGUNER /  Neyzen, İTÜ  T. M. D. Konservatuarı

Dr. Ayhan SARI / Müzikolog,  Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Devlet Türk Müz.Toplu. Sanatçısı Öğr. Gör. Banu KARAKUŞ /  Şişli MYO Kurumsal İlet. Müdürü ve TRT Program Yapımcısı

 

Sempozyum Düzenleme ve Yürütme Kurulu

Öğr. Gör. Banu KARAKUŞ (Başkan)

Öğr. Gör. Nihan AKÇA / Şişli Meslek Yüksekokulu, Çocuk Gelişimi Programı

Hale ÇELEBİ / Şişli Meslek Yüksekokulu Kurumsal İletişim Görevlisi

Ender ARSLAN / Şişli Meslek Yüksekokulu Bilgi İşlem Sorumlusu

 

Şişli Meslek Yüksek Okulu, 15. Kat, Konferans Salonu

 Esentepe/ İstanbul

 

 


 

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:23, İSTANBUL, TÜRK, MÜZİĞİ, GÜNLERİ, kapsamında, MÜZDAK, , İstanbul, , Şişli, Me,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer KONGRE SEMP.PANEL Haberleri
4. İstanbul Folkloru Sempozyumu’nun ardından…
Türk Müziği’nin 2023 - 73 Yol Haritasının Belirlenmesi Uluslararası Sempozyumu'na başvurular…
Balıkesir’de Türk Müziği Sempozyumu…

Balıkesir’de Türk Müziği Sempozyumu…
Milas Belediyesi “Zeki Duygulu Sempozyumu“...
“Türk Müziği’nin Yaşatılmasında ve Geliştirilmesinde STK’ların Rolü Ulusal Sempozyumu” başvuruları başladı…
Kütahya 11. HİSARLI AHMET SEMPOZYUMU başvuruları başladı…
Müzik ve Bilimler Sempozyumunun Ardından… Prof. Dr. Gözde Ç. Sarı
Diğer Başlıklar

Seyit Yöre ile “Mesut İktu: Cumhuriyet’in 50 Yıllık Sesi” kitabı üzerine...
Müzisyenin çıkmazı… Dr. Fatih Coşkun*
Toplumun "Korkuluk Argümanı" ve “Halil Sezai olayı”… Gökmen Özmenteş
Akademik yağmacılıkta ibret tablosu…
Fırat Kutluk ile “Beethoven“ kitabı üzerine...
Deneysel covit19 bulaştırma konseri…
Rusya’da Bale Topluluğu’nda 50 sanatçıda covit 19 tesbit edildi…
“İstanbul Devlet Opera ve Balesi, aşıyı mı buldu? Ali Eyüboğlu
Feyzan Göher Vural - “Orta Asya ve Sibirya Türk Müziğinde Hayvan Üslubu” yayınlandı…
Bir emeklilik hikayesi… Tanburi Hakan Talu
Günün Sözü
"Bir cahil için en iyi şey susmaktır. Ne var ki, bunu bilseydi zaten cahil olmazdı."
(Sâdî Şirazi)

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,25ms