Bugün - 12 Temmuz 2020 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 27°°C
Haber Detayları

Sulukule Sanat Akademisi hedef büyütüyor...

Gençlerin yeteneklerini eğitimle desteklemek; öğrenmenin yaşı olmadığına inanan yetişkinlere ise müzik eğitimi konusunda destek vermeyi amaçlayan Fatih Belediyesi, 2013 yılında Sulukule Sanat Akademisi’ni kurdu.

EĞİTİM Haberi - 6 Kasım 2015 Cuma - 21:16
Gençlerin yeteneklerini eğitimle desteklemek; öğrenmenin yaşı olmadığına inanan yetişkinlere ise müzik eğitimi konusunda destek vermeyi amaçlayan Fatih Belediyesi, 2013 yılında Sulukule Sanat Akademisi’ni kurdu.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Akademi’de verilen eğitimler kapsamında, 7-14 yaş arasındaki çocuklar ve yetişkinler, usta eğitmenler tarafından konservatuar düzeyinde müzik eğitimi alma şansı yakalıyor. 2014 yılı sonunda hayata geçen projeyle, başta Sulukule olmak üzere; İstanbul’un dört bir yanında yaşayan çocuklara usta eğitmenlerle müzik eğitimi verilmesi amaçlanıyor. 2015-16 eğitim yılında 200 çocuğun akademik eğitim alacağı Akademi’de başvuran öğrenci sayısı 350 olurken; eğitim kalitesini düşürmemek ve sistemi bozmamak adına seçilen öğrenci sayısı ise 165’te kaldı.

 Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir:

“Sulukule Sanat Akademisi, belediyemizin öz kaynaklarıyla hayata geçirdiği çok önemsediğimiz bir proje. Burası, sadece müziğe meraklı gençlerimizin değil; müzik eğitimi almak isteyen yetişkinlere de hizmet verdiğimiz bir akademi. Amacımız yetenekli gençlerimize destek vererek, çocuklarımızın hayalini gerçekleştirmek ve sanat sevgisini genç yaşta olabildiğince yaymak. Gelecekte Türk müzik dünyasına önemli insanlar yetiştiren bir akademi haline getirmek istiyoruz. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmek için sanat olmadan olmaz. Medeniyetin taşıyıcı unsuru sanattır. O yüzden Fatih Belediyesi olarak müziği çok önemsedik. Çünkü müzik sadece kulağa hoş geldiği için zaman harcanan bir uğraş değil. Aynı zamanda büyük bir disiplin de gerektiriyor ve bunu erken yaşlarda çocuklara aşılıyor. Yoğun ilgi üzerine Akademi’yi daha da büyütmek istiyoruz. Plastik sanatlar ve heykel gibi sanat dallarında da eğitim vermeyi amaçlıyoruz. Atölyelere çok rahatlıkla dönüşebilecek alanlarımız var. Sulukule Sanat Akademisi için, ‘Sulukule’yi sanatın merkezi haline dönüştürme’ hayalimizi gerçekleştirdiğimizi söylemek yanlış olmaz.

Sulukule Sanat Akademisi’nde 58 değerli hoca eğitim verirken; bu yıl kadroya Avusturyalı bir piyano hocası da eklendi. Akademi’nin yabancı kadrosu sadece eğitmenlerle kalmıyor. Öğrenciler arasında da İran’dan Endonezya’ya kadar çok sayıda öğrenci de eğitim alıyor.

Geçtiğimiz yıl 105 çocuk akademide eğitim görmeye başlarken; derslerde, 58 öğretici tarafından, keman, viyola, çello, piyano, flüt, gitar, müzik teorisi, solfej, toplu çalma dersleri verildi.

 

Bu yıl da 200 öğrenciye verilecek derslerin, yarı zamanlı konservatuar eğitimi şeklinde 2 yıllık dönemde 4 aylık 2 kur halinde düzenlenmesi planlanıyor. Konservatuar seçmelerindeki gibi zorlu bir sürecin ardından sınavı başarıyla tamamlayan çocuklar, 2 saati müzik teorisi ve 1 saati çalgı olmak üzere haftada 3 saat gerçekleştirilecek derslere katılacak. Çocuklar, bu derslere ek olarak önümüzdeki dönemde 3 saat de orkestra dersleri alacak.

Roman çocuklarına özel eğitim imkanı

Sulukule ve müzik denince akla gelen Romanlar için de Sulukule Sanat Akademisi kapsamında, özel bir atölye oluşturuldu. 9/8 adlı bu müzik atölyesi kapsamında, Roman çocukların yapmış oldukları müzikler ile ilgili profesyonel hale gelebilmeleri için, eğitmenler tarafından müzik hamiliği yapılacak. Bu eğitimi alan Roman çocukları, ilerde girmeyi planladıkları konservatuar sınav ve mülakatları öncesinde gereken tüm müzik teorisi altyapısını kazanmış olacak.

Yetişkin kurslarından mezun olan akademik kariyer yapıyor

Sulukule Sanat Akademisi’nde bugün, bin 500 öğrenci hali hazırda eğitim görüyor. Topluma sunulan en iyi hizmetin eğitim olduğu anlayışıyla hareket eden Fatih Belediyesi, yüzlerce yıllık müzik geleneğini sürdürmek için çıktığı bu yolda geleceğin müzisyenleriyle değil; aynı zamanda “Yetişkinlere Yönelik Kurslar”la da eğitime verdiği desteği sürdürüyor.

Sadece müzik çalışmalarına yer verilen yetişkin kurslarında, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği koroları ile şan, ney, ud eğitimleri veriliyor. Amatörlere yönelik hobi amaçlı kurslarda gelişim gösterenler daha sonra akademik eğitime de yönlendirilebiliyor.

“Akademik Sınıflar”da eğitim 2 yıla kadar çıkıyor

Müziği ileri seviyede öğrenmek isteyenlere yönelik “Akademik Sınıflar”da ise eğitim süresi 2 yıl olarak belirlenmiş durumda. Eğitim 3’er aylık 4 dönem halinde yapılıyor. Her dönem sonunda öğrenciler yeterlilik sınavına giriyor. Sınavlarda iki kez başarısız olanların kursla ilişiği kesiliyor. İki yıllık eğitim sonunda, tüm sınavları başarıyla tamamlayanlara Fatih Belediyesi tarafından “Başarı Sertifikası” veriliyor. Akademik sınıflarda eğitim alabilmek için kurul önünde yapılacak sınavda başarılı olmak gerekiyor.

“Her Okula Bir Orkestra” öğrencilerine Ozan Çolakoğlu desteği

Fatih Belediyesi’nin müziği temel alan projelerinde “Sulukule Sanat Akademisi” tek değil.

“Her Okula Bir Orkestra” Projesi ile şimdiye kadar 5 okulda 25’er kişilik müzik odaları kuran ve gerekli enstrümanları tedarik eden Fatih Belediyesi, gelecek sömestr için okul sayısını 10’a çıkarmayı ve yakın gelecekte tüm okullara projeyi yaymayı hedefliyor.

Okulların içinde oluşturulan sınıflarda hem İstanbul hem de çevre illerden gelen akademisyenler eğitim verirken; eğitmenler de Fatih Belediyesi tarafından istihdam ediliyor.

Müzik Direktörü olarak Ozan Çolakoğlu ile anlaşılan proje kapsamında, Nisan ayında, okullarda müzik eğitimi alan bu çocuklardan oluşturulacak “Çocuk Senfoni Orkestrası”nın bir konser vermesi planlanıyor. Bu proje için özellikle ihtiyaç sahibi ailelerin yoğun olduğu okullar seçiliyor. Buradan mezun olan öğrencilerin yakın gelecekte konservatuara direkt akredite edilmesi amaçlanıyor.

 

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Gençlerin, yeteneklerini, eğitimle, desteklemek, öğrenmenin, yaşı, olmadığına, i,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer EĞİTİM Haberleri
Kız Muallim Mektebi Musiki Dersi...
Blok flütü bırakıp dilli kavala geçtiler…
Doçent sayısında büyük azalma: Üniversiteler 2023'de ihtiyacı olan doçent sayısına ulaşamıyor…

Doçent sayısında büyük azalma: Üniversiteler 2023'de ihtiyacı olan doçent sayısına ulaşamıyor…
Çağdaş İran Müziğinde Dizi ve Aralıklar... Hormoz Farhat, Çeviren: Ahmet Bülbül,
Nota satmak için gazeteye ilan veren ilk nota yayıncısı… Cahit Işık
Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin ismi değişti…
MEB güzel sanatlar eğitiminde "Tematik Lise" dönemi…
Diğer Başlıklar

Harvard Üniversitesi dersleri 2020-21 öğretim yılında internet üzerinden...
Fatih Sultan Mehmet’in resmedildiği 500 yıllık tablo hakkında…
Türkiye’de covit-19 sürecinde müzisyenler ve müzik performansına etkileri… Orkun Zafer Özgelen
Kemençe Kuartet …
Murat Karahan konseri ve apolitik bir beğeninin olanağı… Prof.Dr. Gökmen Özmenteş
Coronavirüs'e karşı yeni konser salonu (2020)...
Telli Çalgılar Yarışması...
Aşık Mahzuni Şerif: : "İşte gidiyorum çeşm-i siyahım" ... Halil Atılgan
Mesut Mertcan ve Adana Huzurevi… Recep Ergül
Amsterdam Concertgebouw konser salonunda coronavirüs trajedisi: 4 ölü...
Günün Sözü
"Perdesiz gitar oluyor da, neden dört telli kemençe olmuyor?"
(Ayhan Sarı)

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,25ms