Bugün - 23 Ocak 2021 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 27°°C
Haber Detayları

Fazıl Say’a beraat yolu ve Fransa’dan Laiklik Ödülü…

Yargıtay 8. Ceza Dairesi Fazıl Say’ın 2012 yılında şahsi Twitter hesabından Ömer Hayyam'a ait dizeler paylaşması neticesi “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak” suçunu işlediği gerekçesiyle İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi’nce verilen 10 aylık hapis cezası kararını bozdu. Oyçokluğuyla alınan kararda, Say’ın paylaşımlarının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti.

HABER Haberi - 27 Ekim 2015 Salı - 21:02
Yargıtay 8. Ceza Dairesi Fazıl Say’ın 2012 yılında şahsi Twitter hesabından Ömer Hayyam'a ait dizeler paylaşması neticesi  “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak” suçunu işlediği gerekçesiyle İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi’nce verilen 10 aylık hapis cezası kararını bozdu. Oyçokluğuyla alınan kararda, Say’ın paylaşımlarının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Fazıl Say’ın Twitter hesabından 2012 yılında Ömer Hayyam’a ait olduğu belirtilen rubailerden bazı bölümleri retweet ederek  paylaşması üzerine dönemin galeyanıyla üç vatandaş, Say’ın “İslam dinine, bu dine mensup Müslümanlara yönelik ağır hakaretler ederek dini değerleri alenen aşağıladığı” iddia etmiş savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Say hakkında “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak” suçundan soruşturma başlatmış, Say mahkemede kendini  “Bunların hiçbirinde aşağılama ve hakaret kastı bulunmamaktadır. Tam aksine dini değerleri istismar eden kişilerden rahatsızlığı belirtmek istedim. Amacım bir sanatçı ve birey olarak düşüncelerimi Twitter adlı sosyal paylaşım sitesinde beni takip edenlerle paylaşmaktır. Bunu da Anayasa’nın düşünce ve kanaat hürriyeti, düşünceyi açıklamave yayma hürriyeti ve yine AİHS’nin madde 10 ile güvence altına alınan ifade özgürlüğü çerçevesinde yaptım. Yazılanlardan dolayı kamu barışını tehlikeye düşürmedim” şeklinde savunmuştu.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nin 4 üyesi, Fazıl Say’ın paylaşımlarının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını değerlendirerek, beraat etmesi yönünde oy kullanırken, bir üye sanatçının Twitter paylaşımları nedeniyle cezalandırılması yönünde oy kullandı.

Bozma kararından sonra dava dosyası yerel mahkemeye gönderilecek. Yerel mahkeme Yargıtay’ın kararını kabul ederse, Fazıl Say hakkındaki suçlamadan beraat edecek.

*   *   *

Fransa Laiklik Komitesi tarafından her yıl verilen "2015 Uluslararası Laiklik Ödülü" piyanist ve besteci Fazıl Say'a değer görüldü. Ödül törenine Fransa Başbakanı Manuel Valls ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ile çok sayıda davetli katıldı.

Say, laikliğin önemine değindiği konuşmasında şunları söyledi:

"Laiklik", benim memleketim Türkiye'de, cesur lider Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet ile özdeşleşmiş bir  kavramdır. Bizler için laiklik bilimde, sanatta, sporda, her şeyde dünya yarışında var olmak isteyen Türkiye insanlarının, farklı inançlara ve farklı etnik kökenlere dağılmış halkına, eşit insan hakları veren, tüm inanışlara ve inançsızlara adil hak tanıyan, her tür felsefi düşünceyi özgür kılan bir üst adalet idi. Hepiniz biliyorsunuz ki, bu durum son yıllarda vahim bir şekilde değişime sürüklenmektedir… 21. yüzyılın başında bu kadar tepkili bir terör zihniyetinin bu kadar insanlık dışı bir noktaya varmış olması, hepimiz için bir dramdır. Bu durumun oluşmasının suçluları hem Doğu'da hem de Batı'daki güç dengeleridir. Bu 'mükemmel olmayan dünyada' sanatımız ile gerçekte ne kadar yapıcı olabileceğimizi zaman gösterecek. Ama bu dünyanın, çocuklarımıza torunlarımıza bırakmak istediğimiz iyi ve barış içinde bir dünya olması için artık hepimiz çok şey yapmalıyız, tehlike büyüktür ve tehlikenin farkındayız"

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Yargıtay, 8, Ceza, Dairesi, Fazıl, Say’ın, 2012, yılında, şahsi, Twitter, hesabı,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer HABER Haberleri
Amsterdam Concertgebouw konser salonunda coronavirüs trajedisi: 4 ölü...
Trakyalı müzisyen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti...
Erol Sayan yoğun bakımda…

Erol Sayan yoğun bakımda…
Hasan Cihat Örter Facebook söyleşi ve dinletileri…
Milli Eğitim Bakanlığı'nda Halk Müziği Lisesi…
Koro sendromu…
Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erol Parlak: “Ruhunu Anadolu'dan alan, evrenselliği gözeten bir müzik…”
Diğer Başlıklar

Muammer Sun... Yalçın Tura
Orkestra fabrikadır.. Ayhan Sarı
“Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası“ logosu hakkında...
Prof.Dr. Gültekin Oransay'ın vefatının 31. yıldönümü...
İşlevsel Müzikoloji - Functional Musicology… Dr. Ayhan Sarı
28. Mavi Nota Müzik Ödülü Olimbera Voice Korosu’nun…
Seyit Yöre ile “Mesut İktu: Cumhuriyet’in 50 Yıllık Sesi” kitabı üzerine...
Müzisyenin çıkmazı… Dr. Fatih Coşkun*
İstanbul Müzik Müzesi Müdürlüğü’ne Dr. Ayhan Sarı atandı…
Toplumun "Korkuluk Argümanı" ve “Halil Sezai olayı”… Gökmen Özmenteş
Günün Sözü
Doğru bir fikri savunmak için kullanılan yanlış argümanlar, bizzat o fikre zarar verir…
(Kemal Göze)

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,23ms