Bugün - 2 Haziran 2020 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.musikidergisi.com Logo
-
İstanbul 22°°C
Haber Detayları

Van 100.Yıl TMDK ilk öğrencilerini alıyor...

Van 100.Yıl TMDK 2015-2016 eğitim öğretim yılında Geleneksel Türk Müziği Bölümü Türk Halk Müziği Anasanat Dalına özel yetenek sınavı ile 30 birinci 30 da ikinci öğretim olmak üzere toplam 60 öğrenci alacak...

EĞİTİM Haberi - 9 Temmuz 2015 Perşembe - 13:02
Van 100.Yıl TMDK 2015-2016 eğitim öğretim yılında Geleneksel Türk Müziği Bölümü Türk Halk Müziği Anasanat Dalına özel yetenek sınavı ile 30 birinci 30 da ikinci öğretim olmak üzere toplam 60 öğrenci alacak...
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Cem Şaktanlı, "Öğrencilerimiz lisans eğitimlerine devam ederken dönem içinde ya da yaz okulu şeklinde üniversitemizden pedagojik formasyon eğitimi alabilecek" dedi.

2015-2016 öğrenim yılında ilk defa öğrenci alımına gideceklerini anlatan Şaktanlı, konservatuvarın 2013 yılında kurulmasının onaylandığını, Geleneksel Türk Müziği ve Halk Oyunları Bölümlerinde 8 öğretim elemanı ile yapılanarak eğitim öğretim faaliyetlerine başlama yolunda gerekli hazırlıkları yerine getirdiklerini hatırlattı.

2015-2016 eğitim öğretim yılında Geleneksel Türk Müziği Bölümü Türk Halk Müziği Anasanat Dalına özel yetenek sınavı ile 30 birinci 30 da ikinci öğretim olmak üzere toplam 60 öğrenci alacaklarını aktaran Şaktanlı, ayrıca yüksek lisans programına da 6 öğrenci alarak akademik açıdan bölgenin güçlü konservatuvarları arasında yer alacaklarını söyledi.

Konservatuvarın Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük şehirlerinden biri olan Van'da kurulmasının avantajının bulunduğunu belirten Şaktanlı, şunları ifade etti:

"Van'ın gerek komşu illerin çekim merkezi haline gelmiş olması, gerekse de Azerbaycan, İran, Ermenistan ve Irak gibi ülkelerle komşu olması konservatuvarımızın kurumsal olarak belirtilen yerlerdeki resmi ya da özel sanat kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği içinde olabilmesine olanak sağlayacaktır. Ayrıca bu durum alanında birikime sahip, yetkin ve ehil kişilere de ulaşmayı kolaylaştıracak. Yapılması öngörülen bu işbirliklerini, müzik sanatımızın ve halk oyunlarımızın sonra ki nesillere aktarılabilmesi bakımından önemsemekteyiz. Konservatuvarımız dünya coğrafyasında uygarlıklar beşiği olarak adlandırılan, tarihi İpek Yolu'nun önemli duraklarından olan zengin kültür birikimi ile Van, çevresi ve ülkemizin her bölgesinin, sadece ülkemizin sınırlarıyla kalmadan, aynı coğrafyayı paylaştığımız sınır ve kültür komşularımızda var olan geleneksel müzik ezgilerini, çalgılarını, sözlerini, söyleniş biçimlerini, sanatçılarını, yine halk oyunlarımızın, oyunlarının, ritimleri, hareketleri, oynanış biçimleri ve kıyafet öğelerini konu alan eğitim programlarının uygulanması yoluyla bu öğeleri gerçekleştirebilen sanatçılar yetiştirmeyi amaçlamaktadır."

Şaktanlı, ayrıca konservatuvarın hedefleri arasında müzik ve oyunların otantik hallerinin korunması, geliştirilmesi ve evrensel düzeyde tanınması için gerekli tüm uygulama ve araştırma donanımına sahip uzmanlar yetiştirmek de olduğuna dikkati çekti.

Konservatuvarımızdan mezun öğrencilerin alanlarında sanatçı unvanı kazanmakta olduğunu anımsatan Şaktanlı, şöyle konuştu:

"Ayrıca öğrencilerimiz lisans eğitimlerine devam ederken dönem içinde ya da yaz okulu şeklinde üniversitemizden pedagojik formasyon eğitimlerini alabilmektedirler. Bu yolla 4 yıllık lisans eğitimlerinin sonunda müzik öğretmenliği hakkı da kazanabilecekler. Bu bakımdan konservatuvar mezunları, Kültür Bakanlığı ve TRT'ye bağlı orkestra ve korolarda, STK koro ve orkestralarında, özel şirketlerin orkestra ve korolarında, Milli Eğitim Bakanlığı ya da özel eğitim kurumlarına bağlı okullarda müzik öğretmeni istihdam olanağı bulabilirler."

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Van, 100Yıl, TMDK, 20152016, eğitim, öğretim, yılında, Geleneksel, Türk, Müziği, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer EĞİTİM Haberleri
Blok flütü bırakıp dilli kavala geçtiler…
Doçent sayısında büyük azalma: Üniversiteler 2023'de ihtiyacı olan doçent sayısına ulaşamıyor…
Çağdaş İran Müziğinde Dizi ve Aralıklar... Hormoz Farhat, Çeviren: Ahmet Bülbül,

Çağdaş İran Müziğinde Dizi ve Aralıklar... Hormoz Farhat, Çeviren: Ahmet Bülbül,
Nota satmak için gazeteye ilan veren ilk nota yayıncısı… Cahit Işık
Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin ismi değişti…
MEB güzel sanatlar eğitiminde "Tematik Lise" dönemi…
Devşirme marşlar meselesi devam ediyor…
Diğer Başlıklar

Murat Karahan konseri ve apolitik bir beğeninin olanağı… Prof.Dr. Gökmen Özmenteş
Coronavirüs'e karşı yeni konser salonu (2020)...
Telli Çalgılar Yarışması...
Aşık Mahzuni Şerif: : "İşte gidiyorum çeşm-i siyahım" ... Halil Atılgan
Mesut Mertcan ve Adana Huzurevi… Recep Ergül
Amsterdam Concertgebouw konser salonunda coronavirüs trajedisi: 4 ölü...
Trakyalı müzisyen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti...
Yöresel Van Türküleri Yarışması sonuçlandı…
Fikir hırsızlığının kitabını bastırmış bir fikir hırsızı hakkında… Okan Murat Öztürk
Fırat Kızıltuğ “ Çal söyle şarkımı“ kitap kapağında bas kemençe...
Günün Sözü
Türk müziğinde bilimin tutunması zaman alacak gibi görünüyor...
(Ayhan Sarı)

Yazarlar 
Röportajlar
Etnomüzikoloji Dergisi’nin 2. sayısının yayını üzerine Fırat Kutluk ile röportaj...
Ayhan Sarı: Dergiden önce Etnomüzikoloji Derneği’nin kuruluş öyküsüyle başlayalım mı? Fırat Kutluk: Etnomüzikoloji Derneği ...
»
»
»
Tarihte Bugün
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,48ms