Rusya Andreyev Çarlık Orkestrası (The Andreyev Imperial Russian Orchestra veya The Andreyev State Russian Orchestra), dünyada Balalayka ve Domra çalgılarından kurulu ilk orkestra olarak biliniyor.
97 müzisyen görev yaptığı orkestra halk çalgılarının senfonik orkestra tarzı bir yapıda Rus halk çalgılarının değerlendirilmesi amacını güdüyor. Değişik boyda domra, balalayka, gusla, santur ve arp ile yeni bir orkestral tını hedefleniyor.
Orkestranın yönetmeni Dimitriy Hohlov'a 2007 yılında Halk Sanatçısı ödülü verildi.
Orkestra İlk kez 1889’da Paris’te uluslararası bir festivale katılmış, Andreyev 1892’de Fransız Akademisi’ne üye olarak kabul edilmiş, aynı yıl Paris Konservatuvarı’nda balalayka bölümü açılmıştı.
II.Abdülhamid döneminde Türkiye'den St. Petersburg’a öğrenciler gönderildiği bilinse de detaylı bilgi yoktur.
1896 yılında orkestra repertuarında Çaykovski, Balakirev, Glinka, Borodin Şostakoviç, Haçaturian, Musorsky, Fomin gibi dünyaca ünlü Rus bestecilerinin eserleri bulunuyor..
Orkestra o kadar ilgi çekti ki Alman orkestra şefi Arthur Nikin 1904 yılında özellikle ününü çok duyduğu balalaykayı dinlemek için St. Petersburg’a gelerek bu orkestrayı yönetti.
1906 da Alexander Konstantinoviç Glazunov (1865 - 1936) 1906'da bu orkestra oturtumu için özel bir eser besteledi.
1908-1911 yılları arasında gerçekleştirdikleri Almanya, İngiltere, Amerika turnelerinde büyük ilgi gördüler. İngiltere'de gördükleri ilgi o kadar büyüktü ki 1909 yılında üç haftalığına gittikleri Londra'da dokuz hafta kalmışlar, her biri beş bin izleyiciye hitab eden "günde iki konser" vermişlerdi.
TIMES Gazetesi Orkestra hakkında övgü yazı ve haberleri yayınladı.
Rus Devlet Akademisi Andreyevskiy Çarlık Orkestrası sanatçıları orkestral anlamda değerlendirdikleri balalayka ve domra çalgıları ile tüm dünyada büyük bir izleyici kitlesi toplamayı başardılar.
ORKESTRA
Domra Piccolo
Tatiana Buslenko
Domra Prima I
Inna Ulianova
Tatiana Kostyanaya
Maria Gafarova
Irina Petrova
Irina Litvinova
Irina Yurina
Anastasia Fedoseenko
Elena Levitskaya
Alexander Elagin
Domra Prima II
Inna Snigireva
Anna Petrova
Yulia Peregoedova
Natalia Schelovanova
Natalia Kulesh
Lyubov Gorodnaya
Ekaterina Sayapina
Alexander Kotov
Domra Alto I
Svetlana Smolyar
Ekaterina Lomova
Galina Trushkova
Maria Shelekhan
Natalia Churina
Yulia Dorogova
Victoria Loterem
Evgenia Petrova
Ekaterina Volkova
Domra Alto II
Elena Dernova
Irina Nedoshivina
Tatiana Pronina
Natalia Kotyagina
Elena Korobeinikova
Irina Matygulina
Domra Bass I
Anatoly Buslenko
Tatiana Zotkina
Lyudmila Nikolaeva
Valery Norin
Domra Bass II
Irina Gritsuk
Nikita Yakovlev
Balalaika Prima
Alrxander Schipitsyn Honored Artist of Russia
Tatiana Kuzmenko
Oleg Gafarov
Rustem Gafarov
Natalia Sapunova
Alexey Chugunov
Nikolay Kovalevich
Sergey Garmats
Alexander Milyutin
Balalaika Sekunda
Natalia Pridatko
Sergey Mikheev
Balalaika Alto
Kaleria Larina
Nadezhda Dokshina
Balalaika Bass
Andrey Kotyagin
Mikhail Yurasov
Balalaika Contrabass
Vladimir Babiy
Victor Svidzinsky
Sergey Fedoseenko
Ruslan Smolyar
Flute
Yulia Efremova
Nika Sedakova
Svetlana Morozova
Oboe
Alexey Fedorov
Yulia Ushakova
Clarinet
Ilia Gindin
Maxim Mushinin
Bassoon
Konstantin Navalov
Gusli
Natalia Sorokina National Artist of Russia
Marina Fonina Honored Artist of Russia
Elena Smirnova
Percussions
Evgeny Kursky
Dmitry Mironov
Gennady Tatulko
Bayan
Vladimir Fonin Honored Artist of Russia
Anton Yaroshenk
__________________________________
Haber: Ayhan Sarı